Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Zamiast pomników - dom weterana

Zamiast pomników - dom weterana
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

 

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie pod pomnikiem Radomskiego Czerwca ‘76 mszą i złożeniem kwiatów. Zapowiadany szef Solidarności Piotr Duda nie przyjechał, zamiast niego wystąpił Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska. I mocno zdystansował się do niedawno ogłoszonego pomysłu Andrzeja Sobieraja, szefa Stowarzyszenia Osób Represjonowanych i Internowanych w Stanie Wojennym, który chce, by za dwa lata u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego stanął nowy pomnik ku czci pokrzywdzonych w 1976.

- Zostawmy to miejsce w spokoju, nie trzeba nam politycznego Hyde Parku, kolejnego pomnika z betonu. Bardziej jest nam potrzebny pomnik serc. Lepiej zbudować dom weterana dla osób pokrzywdzonych podczas wydarzeń w Radomiu, Płocku, Ursusie. W kosztach mogłyby partycypować te trzy samorządy – mówił Maszkiewicz.

HONORY DLA BOHATERÓW

Wieczorem w Teatrze Powszechnym prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński wręczał odznaczenia dawnym działaczom opozycyjnym, pracującym w strukturach lub wspierającym NSZZ Solidarność, Komitet Obrony Robotników, Zrzeszenie Studentów Polskich. Odznaczenia przyznał prezydent RP Bronisław Komorowski na wniosek IPN.

Zobacz galerię zdjęć

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce odznaczono Marię Białek, Ireneusza Czarneckiego i Zdzisława Mazura. Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działaniu na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL odznaczeni zostali: Grzegorz Cibor, Bohdan Marciniak, Konrad Sałagan, Bronisław Szczepaniak, Jan Tkaczyk i ks. Lech Gralak.

- Poprzez tego rodzaju symboliczne akty honorujemy osoby, które w trudnych czasach miały odwagę bronić wolności. I przypominamy te wartości, o które walczyli dziś odznaczeni – stwierdził Łukasz Kamiński. - Prawda, godność i wolność przecież się nie zdezaktualizowały. Pokazujmy, jakie wartości chcemy dziś pielęgnować i w jakim kierunku skierować swoją aktywność. Pamiętajmy o bohaterach.

UMNIEJSZAJĄ ZNACZENIE BUNTU

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Z kolei Stanisław Kowalski prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76 mówił o kłamliwej propagandzie, która przypięła naszemu miastu łatkę warchołów i chuliganów.

- Dla wielu z nas dzień 25 czerwca 1976 miał być zwykłym dniem nauki i pracy. Tymczasem nasze życie dramatycznie zmieniło swój bieg. Nie przypuszczaliśmy, że za nasz protest, zryw wolności zapłacimy nie tylko my, ale i wszyscy mieszkańcy Radomia. Znaczenie tego buntu umniejsza się do dziś. A przecież Radom dołożył cegiełkę do budowy niepodległości. Przecież to Radomski Czerwiec wywołał działanie Komitetu Obrony Robotników, a w efekcie Solidarności. Dziś jesteśmy ignorowani przez lokalne media, do dziś musimy walczyć o dobre imię w sądach – mówił Kowalski, który jednocześnie ogłosił przyjęcie prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka w poczet honorowych członków stowarzyszenia.

- Radom rzucił wyzwanie władzy – to trzeba podkreślać. Wy myślicie Czerwcem. Przywołujecie historię Radomia, którą możemy się szczycić – dziękował prezydent.

RADOM W KALIFORNII

Nim na zakończenie w koncercie wystąpił Jan Pietrzak, Zdzisław Maszkiewicz wręczył Medal 30-lecia Solidarności Stanowi Breckenridgowi, amerykańskiemu muzykowi, który od kilku przyjeżdża do Radomia i współpracuje z uzdolnioną młodzieżą, a w zeszłym roku nagrał płytę z Klaudią Kowalik.

- W tym medalu jest zawarty kawałek historii Radomia. Proszę go wziąć i dalej promować Radom na świecie – powiedział Maszkiewicz.

- Jestem zaszczycony. Pochodzę z kraju, gdzie demokracja była właściwie zawsze. Pamiętajmy, że nigdy nie możemy demokracji traktować jako coś dane na zawsze. Przed przyjazdem tutaj nigdy nie słyszałem o Radomiu. Teraz, kiedy wrócę do Kalifornii, każdy tam będzie wiedział gdzie jest Radom – obiecał Breckenridge.


SYLWETKI ODZNACZONYCH (wg materiałów IPN)

Zdzisław Mazur - aktywny działacz NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Tworzyw i Farb „Pronit” w Pionkach, członek Komisji Zakładowej oraz przewodniczący Komisji Wydziałowej. Inicjator strajków, kolporter wydawnictw związkowych w miejscu swej pracy, negatywnie ustosunkowany do ustroju i władz PRL, W okresie od 13 grudnia 1981 r. do 7 lipca 1982 r. internowany i osadzony w Areszcie Śledczym – Oddział Zewnętrzny w Kielcach. Ponownie aresztowany od 6 marca 1984 r. do 24 lipca 1984 r. za posiadanie i rozpowszechnianie nielegalnych wydawnictw.

Maria Bogumiła Białek - aktywna działaczka NSZZ „Solidarność”. Przewodnicząca Komitetu Zakładowego NSZZ „Solidarność” w Spółdzielni Pracy Robotniczo Rymarskiej w Radomiu. Uczestniczka I Walnego Zjazdu Delegatów w Radomiu oraz delegatka na Komisję Koordynacyjną Spółdzielczości Pracy przy Komisji Krajowej „Solidarności”. W stanie wojennym zaangażowana w pomoc charytatywną dla osób internowanych. Aresztowana w dniu 6 stycznia 1982 r., wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Radomiu z 3 maja 1982 r. uznana za winną i skazana na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i karę grzywny w wysokości 18 tys. zł. Wielokrotnie zatrzymywana i przesłuchiwana.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Ireneusz Czarnecki - od września 1980 r. aktywny działacz NSZZ „Solidarność”, sekretarz Tymczasowego Komitetu Założycielskiego w Zakładach Metalowych im. gen. Waltera w Radomiu, następnie przewodniczący Komisji Wydziałowej. W dniu 3 września 1982 r. internowany w Ośrodku Odosobnienia w Kielcach-Piaskach, zwolniony 22 listopada 1982 r. Drukarz oraz kolporter wydawnictw podziemnych, m.in. „Wolnego Robotnika”, książek NOWej, ulotek i in. druków okolicznościowych. Uczestnik akcji ulotkowych i plakatowych, zbiórek pieniędzy na działalność związkową i pomoc represjonowanym; wielokrotnie poddawany rewizjom, zatrzymywany na 48 godz., przesłuchiwany.

Grzegorz Leszek Cibor - członek NSZZ „Solidarność”, działacz Konfederacji Polski Niepodległej, działacz podziemnych struktur „Solidarności” w Pionkach, współzałożyciel grupy pod nazwą Klub Niepodległości współpracującej z Tymczasową Komisją Terenową z Pionek. Szef grupy kolporterów przy Tymczasowej Komisji Terenowej, kolporter wydawnictw podziemnych, m.in. „Barykady” i innych czasopism regionalnych, uczestnik akcji ulotkowych. W latach 1984-1985 wielokrotnie przesłuchiwany, 4-krotnie zatrzymywany na 48 godz.

Bohdan Wacław Marciniak - w latach 1961-1968 działacz Zrzeszenia Studentów Polskich. W marcu 1968 r. uczestnik demonstracji na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Od września 1980 r. członek NSZZ „Solidarność”. Od 1981 r. działacz Duszpasterstwa Ludzi Pracy oraz Duszpasterstwa Akademickiego przy parafii Opieki NMP w Radomiu. W 1981 r. uczestnik strajku w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu. W stanie wojennym kolporter wydawnictw podziemnych, m.in. czasopism „Tygodnik Mazowsze”, „Wola”, „Goniec Małopolski”, „Biuletyn Informacyjny”, ulotek, znaczków poczt podziemnych i innych wydawnictw okolicznościowych.

Konrad Arkadiusz Sałagan - w 1981 r. działacz Związku Młodzieży Demokratycznej Koło w Pionkach, twórca pisma Koła „The Joker”. Od 1981 r. aktywny działacz NSZZ „Solidarność”; redaktor czasopisma „Stop” „Solidarności” Zakładów Tworzyw i Farb Pronit w Pionkach. W stanie wojennym organizator lokalnej sieci drukarskiej, kolportażu czasopism podziemnych, m.in. „Tygodnika Mazowsze”, „KOSa”, „Informatora NSZZ «Solidarność» Regionu Środkowo-Wschodniego” z Warszawy i Lublina. Od listopada 1982 r. współorganizator struktur podziemnej „Solidarności” w Pionkach a od 3 czerwca 1983 r. członek kierownictwa Tymczasowej Komisji Terenowej „Solidarność” koordynującej działalność podziemną na terenie miasta i okolic.

Bronisław Szczepaniak - aktywny działacz NSZZ „Solidarność” w Kombinacie Remontowo-Budowlanym Przemysłu Cementowego, Wapienniczego i Gipsowego w Wierzbicy (dalej KRB). Od września 1980 r. współorganizator, a następnie przewodniczący Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”; członek Prezydium Komisji Zakładowej w KRB. Delegat na I Walny Zjazd Delegatów NSZZ „S” Regionu Ziemia Radomska. Kilkukrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany. W okresie od 11 maja 1982 r. do 12 sierpnia 1982 r. internowany.

Jan Władysław Tkaczyk - współpracownik Komitetu Obrony Robotników, kolportował na terenie Radomia i całego województwa wydawnictwa bezdebitowe, ułatwiał członkom KOR dotarcie do osób pokrzywdzonych i prześladowanych za udział w Radomskim Czerwcu. Włączał się czynnie w inne akcje tej organizacji – m.in. podpisał list KOR-u skierowany do Rady Państwa PRL w obronie zatrzymanego działacza opozycji Kazimierza Świtonia. Wielokrotnie przesłuchiwany i zatrzymywany na 48 godzin.

Ks. Lech Lucjan Gralak - działacz opozycji demokratycznej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Aktywnie współpracował z opozycjonistami z terenu Radomia, wspierał internowanych oraz działaczy podziemnej „Solidarności”. W latach osiemdziesiątych XX wieku mocno zaangażowany w różne formy duszpasterstwa wśród opozycjonistów. Brał udział w Mszach za Ojczyznę, organizował pielgrzymki na Jasną Górę, współorganizował różne uroczystości, zarówno o charakterze religijnym, jak i patriotycznym. 

 

RED, Fot. MS

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy