Dr Leszek Pietrzak wygłosi wykład pt. "Marian Bernaciak ps. "Orlik" (1917-1946)".
Marian Bernaciak urodził się dnia 6 marca 1917 roku. W chwili śmierci miał 29 lat. W stopniu majora był wtedy zwierzchnikiem wszystkich oddziałów i grup zbrojnych WiN, trwających jeszcze na terenie Inspektoratu Puławy. W marcu 1945 roku "Orlik" odtworzył oddział, by m.in. bronić chłopów przed gwałtami i rabunkami NKWD i UB. Dowództwo oddziału powierzył por. "Świtowi" (Zygmunt Kęska), sam zajął się organizowaniem zbrojnej samoobrony na terenie Inspektoratu Puławy. Początkowo był podporządkowany Delegaturze Sił Zbrojnych, później wszedł w skład WiN. Wkrótce jego zgrupowanie partyzanckie zyskało szeroki rozgłos wieloma brawurowo wykonanymi akcjami zbrojnymi. Większością z nich "Orlik" dowodził osobiście. 24 kwietnia 1945 r. oddział rozbił m.in. Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Puławach, uwalniając 107 więźniów. 1 maja pod Annówką rozbił grupę UB. Zginęło 12 funkcjonariuszy, 24 dostało się do niewoli, po czym zostali rozbrojeni, i puszczeni wolno. 24 maja w Lesie Stockim zgrupowanie "Orlika" wspierane przez oddział Czesława Szlendaka "Maksa", stoczyło jedną z największych bitew antysowieckiego powstania. Ok. 170 partyzantów zostało zaatakowanych przez liczącą ok. 700 ludzi ekspedycję NKWD i UB, wyposażoną w transportery opancerzone. Po całodziennej walce żołnierze "Orlika" odnieśli zwycięstwo. Zginęło 17 żołnierzy NKWD i 10 funkcjonariuszy UB i MO - w tym Naczelnik Wydziału do Walki z Bandytyzmem WUBP Lublin kpt. Henryk Dereszewicz.
Major Marian Bernaciak "Orlik" zginął 24 czerwca 1946 roku. Kiedy wracał z kilkoma ludźmi z odprawy w Życzynie, został zaatakowany przez grupę żołnierzy z 1 Dywizji Piechoty. Dwukrotnie ranny podczas próby przebicia się z okrążenia, popełnił samobójstwo.
Spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Radomiu mają charakter wykładów i prelekcji historycznych, paneli dyskusyjnych oraz projekcji filmów dokumentalnych. Wśród tematów podejmowanych na spotkaniach przeważają zagadnienia związane z historią Armii Krajowej i losami Polaków podczas II wojny światowej, jak również działalnością podziemia niepodległościowego po 1945 r. i szeroko rozumianą działalnością opozycyjną w Polsce w okresie komunistycznego zniewolenia.
Spotkania Klubu mają charakter otwarty i wszystkie osoby zainteresowane tematyką spotkań mogą w nich uczestniczyć. Miejscem spotkań jest Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu (ul. Józefa Piłsudskiego 12).