Ścieżka rozpoczyna się od grobowca
Gustawa Mierzanowskiego tuż obok Anioła Ciszy w alei głównej
cmentarza i obejmuje 14 grobowców. Lista bohaterów powstania nie ogranicza się jednak tylko do 14
nazwisk. Konieczne było wybranie kilku najbardziej
reprezentatywnych zarówno w stosunku do przekroju społecznego
dziewiętnastowiecznego miasta, jak i w odniesieniu do wszystkich
uczestników w skali globalnej, o których udało się zgromadzić
dostatecznie dużo informacji.
- Także nadmiar informacji nie jest dobrym zabiegiem edukacyjnym, gdyż wszystko może się pomylić i pomieszać - powiedział nam Janusz Wieczorek ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków.
Wśród wybranych znaleźli się zarówno rzemieślnicy, urzędnicy i nauczyciele, jak również gimnazjaliści i studenci Warto też wspomnieć, że połowa z nich walczyła w szeregach armii Dionizego Czachowskiego. Wielu uczestników powstania zostało jednak zapomnianych, miejsce ich spoczynku jest nieznane lub fakt ich uczestnictwa w walkach został utajniony z powodu obaw przed carskimi represjami.
- Tego typu ścieżki cieszą się ogromną popularnością. Śladami pierwszej ścieżki, która powstała na cmentarzu w zeszłym roku, przeszło co najmniej 3,5 tysiąca zwiedzających. Myślę też, że rocznica I wojny światowej także powinna zostać oznaczona podobną ścieżką w przyszłym roku - mówi Janusz Wieczorek.
W kancelarii cmentarza rozdawane są bezpłatne przewodniki po nowej ścieżce z mapą, zdjęciami i opisami. Cała trasa została oznaczona za pomocą biało-czerwonych proporczyków wskazujących kierunek zwiedzania.
Warto także dodać, że pierwsza
ścieżka „Znani i nieznani Radomia” niebawem zostanie
rozszerzona o 20 nazwisk.
Tomasz Woźniak