PLANTY pokazywaliśmy TUTAJ, GLINICE - TUTAJ, USTRONIE - TUTAJ, XV-lecie - TUTAJ, OBOZISKO – TUTAJ, ZAMŁYNIE - TUTAJ, POŁUDNIE - TUTAJ, FIRLEJ I WINCENTÓW - TUTAJ, BORKI- TUTAJ, MICHAŁÓW - TUTAJ, STARE MIASTO - TUTAJ, GOŁĘBIÓW - TUTAJ, KAPTUR - TUTAJ.
Nowe Miasto Radom - paradoksalnie często nazywane przez radomian Starówką lub Starym Miastem - założone zostało w XIV wieku. Otaczały je mury obronne z fosą i z bramami: Krakowską, Lubelską i Piotrkowską. W centrum powstał duży prostokątny rynek z ratuszem. Wzniesiono tu też murowany kościół św. Jana i zamek. Reszta zabudowy była drewniana, murowane kamienice zaczęły powstawać tu dopiero w XVII wieku. Wtedy zresztą Radom - na skutek wojen i zarazy - bardzo podupadł. Zamek został zrujnowany zwłaszcza podczas szwedzkiego potopu. W XIX wieku na terenie Miasta Kazimierzowskiego zbudowano murowane kamienice i ratusz wg projektu Henryka Marconiego. Niestety, wtedy też zburzone zostały wszystkie średniowieczne bramy. Do dziś pojawiają się koncepcje rekonstrukcji przynajmniej Bramy Krakowskiej.
Najcenniejszymi zabytkami Miasta Kazimierzowskiego pozostają kościół farny i kolegium Pijarów (dziś muzeum) z XVII wieku oraz Dom Gąski. Szereg kamienic popada niestety w ruinę. W większości wypadków mają one wielu współwłaścicieli, w dodatku mieszkających za granicą.
A polskie prawo nie ułatwia egzekwowania od właściciel renowacji własnych nieruchomości. Skutek jest taki, że kilka pięknych budowli niszczeje i podpartych jest tylko drewnianymi stemplami. Część kamienic przez lata po prostu się zawaliła, niektóre zostały wyburzone.
O rewaloryzacji Miasta Kazimierzowskiego zaczęto mówić już w latach 50. XX wieku. Powstawały studia jego zagospodarowania, udało się wyremontować ratusz oraz budynek Gąski i Esterki.
W 1979 r. prezydent Radomia Bogdan Barszczyński zatwierdził nowy program 10- letniej kompleksowej rewaloryzacji Miasta Kazimierzowskiego. Wobec kryzysu lat 80. i braku pieniędzy, nic z niego nie wyszło. Dopiero w 1987 r. zbudowano przy ul. Szwarlikowskiej nowoczesny blok, który miał być przyczynkiem do ożywienia tego terenu.
W 2003 roku Gmina Miasta Radomia, RTBS "Administrator" i Wodociągi Miejskie powołały Spółkę "Rewitalizacja", która miała zająć się wymianą infrastruktury podziemnej i nawierzchni ulic MK, remontami wnętrz i elewacji oraz budową nowych budynków. Jej działalność budzi dyskusje.
Z prasy ostatnich lat można wyczytać, że kontrowersje budziły m.in. brak odpowiedniej ekspozycji starych murów miejskich, pomysły remontów niektórych kamienic (np. przy ul. Rwańskiej 7), czy całej ulicy Wałowej, wraz z budową fosy.
W ostatnich latach parafia św. Jana wyremontowała kościół przy ul. Rwańskiej (nie udało się już pozyskać pieniędzy na renowację placu), kilka kamienic w rynku zostało odnowionych. Blask odzyskała Kamienica Starościńska. "Rewitalizacja" od przyszłego roku rozpoczyna generalny remont kamienicy przy ul. Rwańskiej 16, gdzie powstanie m.in. Centrum Informacji Turystycznej, ma też wybudować nowy obiekt od strony ulicy Wałowej 4. Cały czas problemem pozostaje choćby brak chętnych na kupno i renowację potężnej kamienicy Deskurów (czyli dwóch posesji przy ul. przy ul. Rwańskiej 2/Rynek 14 oraz Rwańskiej 4/Rynek 15).