Przypomnijmy: pomnik Legionisty został odsłonięty podczas IX Zjazdu Legionów Polskich
w 1930 roku. W uroczystości brał udział marszałek Józef Piłsudski. W 1940
roku monument został zburzony przez Niemców. Po zakończeniu II wojny światowej władze PRL nie pozwoliły na jego odbudowę.
- W 1981 roku pojawił się pomysł, aby Legionista powrócił na Rynek. Mieszkańcy Radomia po wydarzeniach Czerwca 76' potrzebowali otuchy i patriotycznego wsparcia. Niestety, wkrótce został ogłoszony stan wojenny i cały projekt zrealizowano dopiero w latach dziewięćdziesiątych. 11 listopada 1998 roku, w 80 rocznicę odzyskania niepodległości, pomnik został odsłonięty. Tego sukcesu nie byłoby, gdyby nie wspólna praca i solidarność wielu osób - powiedział Andrzej Sobieraj, były przewodniczący radomskiej Solidarności.
Co ciekawe, 15 lat temu odsłonięcie monumentu nie przebiegło tak, jak zakładali sobie organizatorzy uroczystości.
- Sama figura Legionisty została odlana w Iłży. Rano, w dzień poświęcenia i odsłonięcia okazało się, że gotowa jest tylko... jedna noga. Nie wiem jak, ale pracownikom odlewni udało się dokończyć pomnik w ciągu kilku godzin i monument przewieziono do Radomia z dużym opóźnieniem. Trzy dni później Legionista trafił znowu do Iłży, bo część patyny, którą była pokryta figura... spłynęła pod wpływem deszczu. Chcę rozwiać plotki, które wiążą się z pierwszym pomnikiem. Przez wiele lat uważano, że Legionistę udało się uratować w czasie II Wojny Światowej i zakopać na działce przy ulicy Mireckiego. Prawdopodobnie w ten sposób schowano gipsowy wzór monumentu, jednak nie przetrwał on próby czasu - dodał Jan Rejczak, były wojewoda radomski.
W uznaniu zasług, prezydent Andrzej Kosztowniak odznaczył inicjatorów odbudowy pomnika Medalem Miasta Radomia.
- Z roku na rok pod monumentem w dniu 11 listopada zbierają się coraz większe grupy osób, które chcą manifestować swój patriotyzm i przywiązanie do ojczyzny. Dziękuję wam za trud, jaki włożyliście w powstanie tego pomnika - oświadczył prezydent Andrzej Kosztowniak.
Medale otrzymali: Eugeniusz Pastuszka, Andrzej Sobieraj, Zdzisław Podkowiński, Kazimierz Wlazło, Ryszard Fałek, Jan Rejczak, Leszek Trzeciak, Marek Michoń, Jan Kołdej, Wojciech Janik, Tadeusz Zuchowicz, Marek Puternicki, Szczepan Kowalski, Marek Szczepanik.