W ramach obchodów święta patrona Radomia, w sobotę 2 marca w "Resursie Obywatelskiej" odbyła się inauguracja trzydniowej imprezy Kaziki 2013 oraz wręczenie Nagrody św. Kazimierza za propagowanie lokalnej historii. Otrzymał ją Sebastian Piątkowski.
Wśród osób zgłoszonych do
nagrody znaleźli się: ksiądz Arkadiusz Bieniek, Bożena Błaszyk-Ziętek,
Marcin Kępa, Koło Przewodników Terenowych przy PTTK Radom, Elżbieta Maj,
Paweł Luk Murawski, dr Sebastian Piątkowski, Radomska Orkiestra
Kameralna.
Decyzją komisji konkursowej Nagrodę Kaziki
2013 otrzymał dr Sebastian Piątkowski, historyk, regionalista, pracownik
Radomskiej Delegatury IPN, za liczne wydawnictwa o dziejach Radomia i
regionu, za konsultacje przy przedsięwzięciach związanych z historią
miasta oraz za olbrzymi wkład w badania naukowe. Kandydaturę Sebastiana
Piątkowskiego zgłosiła „Resursa Obywatelska”.
- Jestem zaskoczony tym wyróżnieniem. To jest pierwsza nagroda tego typy, jaka mnie spotyka. Moja działalność zawodowa jest związana z czterema instytucjami: Archiwum Państwowym w Radomiu, Radomską Delegaturą IPN, Miejską Biblioteką Publiczną i „Resursą Obywatelską”. Dziękuję tym instytucjom – mówił dr Sebastian Piątkowski.
Sobotni wieczór uświetniły dwa wernisaże, występ Teatru Poszukiwań oraz popisy wokalne finalistów Muzycznych Kazików. Można było zakupić także wypiekany przez radomski cech piekarzy klucz św. Kazimierza.
Kaziki 2013 w Resursie Obywatelskiej zainaugurował wernisaż „Bazylika św. Kazimierza w Radomiu. Jubileusz”. Wystawę przygotowano w ramach obchodów jubileuszu nadania kościołowi godności Bazyliki Mniejszej. Na ekspozycji zaprezentowano historię kościoła, zdjęcia z jego budowy oraz projekt pomnika pomnik patrona naszego miasta. Figura już stanęła na placu przed radomską bazyliką. Projekt pomnika stworzył prof. Aleksander Śliwa z ASP w Krakowie, a jego realizacją w białym piaskowcu zajął się Józef Dąbrowski z Janikowa koło Ożarowa.
- Pomnik jest przeniesieniem sylwetki św. Kazimierza z obrazu znajdującego się w kościele Ojców Reformatów na formę rzeźby. Jest ona darem naszych parafian z Zamłynia. Poświęcenia figury dokona 3 marca o godz. 18 ksiądz arcybiskup Zygmunt Zimowski. Zapraszamy wszystkich radomian na uroczysty jubileusz do naszego kościoła - mówił ks. Grzegorz Senderski, proboszcz parafii św. Kazimierza.
Następnie zaprezentowano grafiki studentów Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest uczelnia zaprzyjaźniona z radomskim uniwersytetem. „Resursa Obywatelska” stara się odwoływać do czasów, w których żył św. Kazimierz. Jagiellonowie byli władcami Polski, ale i Litwy, stąd wziął się pomysł na wystawę prac studentów z Kowna.
Na scenie „Resursy Obywatelskiej” zaprezentowano spektakl przybliżający sylwetkę św. Kazimierza. W tym przedstawieniu wystąpiła młodzież z PG nr 1 im. Św. Kazimierza Jagiellończyka z tanecznym układem oraz Zespół Muzyki Dawnej Musici Pioncovienses. Następnie zobaczyliśmy spektakl Teatru Poszukiwań. Narratorem i reżyserem przedstawienia był Włodzimierz Mancewicz.
- Kaziki organizujemy po raz piąty. Za każdym razem staramy się przygotowywać coś specjalnego, żeby te obchody stały się atrakcyjnym świętem naszego miasta. Żeby było czymś takim, co jednoczy radomian i pozwala im się identyfikować z miastem. W tym roku odkryliśmy legendę o św. Kazimierzu, którą na scenie zaprezentował Teatr Poszukiwań. Istotnym elementem tej inscenizacji są klucze. Po raz pierwszy zaczęliśmy organizować Muzyczne Kaziki w zeszłym roku. W tym roku będzie to druga edycja. Chcemy pokazywać zespoły i wokalistów z Radomia i regionu, próbujących zabłysnąć na lokalnym rynku. Mamy nadzieję, że to pomoże im w dalszej karierze i drodze artystycznej – podsumowała Renata Metzger, dyrektor „Resursy Obywatelskiej”.
Dorota Trojanowska, fot. S.W., M.O. - praktykantki