Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu wybrało II Radomskiego Króla Kurkowego, którym został Kazimierz Ciszek. Wicekrólem został Krzysztof Styczeń – szef straży pożarnej radomskiego Portu Lotniczego S.A.
Wybór królów kurkowych to najstarsza tradycja bractw kurkowych w Polsce, których początki sięgają średniowiecza, kiedy strzelano do drewnianego kurka z łuków i kusz, a po upowszechnieniu prochu z rusznic również do drewnianych tarcz. Dziś bracia kurkowi strzelają z broni sportowej KBKS. W Radomiu raz do roku odbywają się zawody w strzelaniu do drewnianego kura - symbolu waleczności, odwagi i gotowości do obrony swojego terytorium. Ten, któremu uda się zestrzelić kura umieszczonego na pionowej żerdzi, zostaje królem kurkowym. W tegorocznych zawodach na strzelnicy PZŁ w Piastowie, najlepszym strzelcem okazał się Kazimierz Ciszek, który przez rok będzie nosił tytuł II Radomskiego Króla Kurkowego. Uroczystej intronizacji dokonał prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak i hetman Bractwa Św. Sebastiana w Radomiu Sławomir Adamiec.
Radomskie Kurkowe Św. Sebastiana istnieje niespełna dwa lata i w ciągu tego krótkiego czasu stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Radomiu organizacji pozarządowych. Jego działalność skupia się głównie na kultywowaniu tradycji i kultury narodowej oraz działalności dobroczynnej. Bractwa strzeleckie dają dziś autentyczną możliwość zachowania tożsamości narodowej wszystkim tym, którzy chcą kultywować i rozwijać swe tradycje. Bractwa Kurkowe w Polsce i w Europie dowodzą, że w całej Europie są istotne i znaczące środowiska społeczne i instytucje, które zachowują własne tradycje narodowe i chrześcijańskie - tłumaczy Sławomir Adamiec, Hetman Bractwa Św. Sebastiana w Radomiu.
MS/foto. Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu