15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, które związane jest ze zwycięstwem Polaków nad bolszewikami w bitwie warszawskiej z 1920 roku. Bitwa z czasem została nazwana Cudem nad Wisłą. 30 lipca 1992 roku Sejm RP ustanowił 15 sierpnia dniem wolnym od pracy, zbiegającym się ze Świętem Wniebowzięcia Matki Bożej.
Zwycięską bitwę warszawską, stoczoną w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku, uznaje się za przełomową w historii Europy. Zadecydowała ona nie tylko o niepodległości Polski, ale także uchroniła stary kontynent przed rozprzestrzenieniem się komunizmu.
Tego dnia, jak co roku, w kościołach odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu bitwy. Na cmentarzach wygłaszany jest Apel Poległych, składane są kwiaty i zapalane znicze na grobach żołnierzy. W Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza ma miejsce Honorowa Zmiana Warty z udziałem najwyższych władz państwowych.
POLSKA ARMIA
W latach 2008-2009 w wyniku profesjonalizacji sił zbrojnych została zniesiona obowiązkowa służba wojskowa. Od tego momentu funkcjonuje armia zawodowa, która obecnie liczy około 95 tys. żołnierzy wchodzących w skład Wojska Lądowego, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych oraz Żandarmerii Wojskowej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Służb Kontrwywiadu Wojskowego i Służb Wywiadu Wojskowego. W trakcie tworzenia są również Narodowe Siły Rezerwowe.
Polscy żołnierze poza służbą na terenie kraju biorą również udział w konfliktach na całym świecie. Aktualnie polskie kontyngenty stacjonują w Kosowie, Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz Mali.
JEDEN DZIEŃ - DWA ŚWIĘTA
15 sierpnia obchodzimy również Święto Wniebowzięcie Najświętszej Matki Bożej, w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Łączy się je ze zwyczajem święcenia i składania darów z ziół, zbóż, warzyw i kwiatów, co ma zapewnić bezpieczeństwo i harmonię domowego ogniska. Tego dnia do częstochowskiego sanktuarium na Jasnej Górze idą piesze pielgrzymki z całej Polski. Modląc się i śpiewając pokonują przez kilkanaście dni nawet setki kilometrów.