Opis filmu
„Warszawa 1935” to realizowany od niemal czterech lat przez studio efektów specjalnych Newborn film krótkometrażowy, który po raz pierwszy pokaże widzom stolicę Polski z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Film przeniesie nas na ulice miasta, przedstawiając dokładnie odwzorowaną architekturę przedwojennej Warszawy. Merytoryczną podstawą dla rekonstrukcji cyfrowej były fotografie dostępne między innymi w Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy.
Tytuł [gallery id=453]
- Zawsze chcieliśmy stworzyć coś wyjątkowego. Pierwsza w historii rekonstrukcja zniszczonej Warszawy to cudowna przygoda i wyzwanie. Kosztowało nas to bardzo wiele pracy i wyrzeczeń jednak mimo wielu przeciwności już 15 marca będziemy mogli zobaczyć, jak się prezentowała nasza stolica w okresie tak szeroko obecnym w literaturze, a tak mało uświadomionym. Przedwojenna Warszawa to wspaniałe miejsce, wyjątkowy, nieprzemijający duch oraz świadek wielu historycznych wydarzeń. Nikt wcześniej nie podjął się tak rozległego tematu, co z pewnością było dla nas dodatkową motywacją, aby zrealizować ten film – powiedział Tomasz Gomoła, pomysłodawca i producent przedsięwzięcia.
- Planowane przez studio animacji Newborn odtworzenie ducha i atmosfery śródmiejskich ulic Warszawy lat 30-tych ubiegłego wieku wydawało się nam przedsięwzięciem w równym stopniu wymagającym, co intrygującym. Część budynków została zniszczona w czasie II Wojny Światowej, a zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji fotograficznej, niezbędnej do rekonstrukcji miasta w filmie 3D, było skomplikowanym wyzwaniem stojącym przed twórcami – mówi Anna Sienkiewicz-Rogowska, pełnomocnik dyrektor PISF do spraw upowszechniania kultury filmowej i promocji. – Efekt pracy jaki zobaczyliśmy przeszedł nasze oczekiwania. Dzięki projektowi widzowie będą mogli przenieść się w czasie i stać się na chwilę mieszkańcami Warszawy z 1935 roku. Zobaczyć kamienice, których już nie ma, wyobrazić sobie stukot dorożek, czy zgrzyt przejeżdżających tramwajów. Powstał nowatorski film w technologii 3D, nie tylko dla pasjonatów historii i varsavianistów. Cieszę się, że Polski Instytut Sztuki Filmowej mógł przyczynić się do realizacji tego niebanalnego projektu filmowego – podkreśla Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
- Niemalże całkowite zniszczenie stolicy podczas drugiej wojny światowej było wydarzeniem bez precedensu i do dzisiaj oddziałuje na wyobraźnię. Warszawa jest dzisiaj innym miastem, w którym choć historią naznaczony jest każdy kamień, tylko wprawne oko jest w stanie dostrzec pozostałości jej przedwojennego piękna. Niezwykły projekt panów Ernesta Rogalskiego i Tomasza Gomoły pozwoli zobaczyć Warszawę w czasie jej największej świetności. Cieszę się, że Narodowe Centrum Kultury mogło wesprzeć powstanie filmu jako jego partner edukacyjny. Jestem przekonany, że wywrze on duże wrażenie nie tylko na mieszkańcach Warszawy – powiedział Kazimierz Monkiewicz – zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury.