Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Kino Konesera zaprasza na "Sąsiedzkie dźwięki"

Kino Konesera zaprasza na


"Sąsiedzkie dźwięki", reż. Kleber Mendonça Filho, prod. Brazylia 2012, czas trwania: 124 min.

 

Współczesna Brazylia, jedno z tamtejszych wielkich miast. Dzielnica klasy średniej. Życie w filmie Filho - precyzyjne, chłodne, rozgrywające się w przestrzeni brazylijskiego osiedla - wydaje się wyjątkowo poukładane. Większość domów należy do tej samej rodziny. Ci, którzy je wynajmują, funkcjonują w klanowej wspólnocie, odgradzając się od zewnętrznego świata. Jednak ulice są niespokojne, dochodzi do aktów wandalizmu i nagle mieszkańcy idą po – zdawać by się mogło – rozum do głowy.
 
Pewnego dnia w okolicy pojawia się prywatna firma ochroniarska, która proponuje mieszkańcom swoje usługi. Kto jednak i przed czym powinien tu być chroniony? I czy nowi ochroniarze rzeczywiście gwarantują mieszkańcom bezpieczeństwo? Nowoczesna, bezosobowa architektura, pełna drzwi, okien i krat, staje się metaforą emocji bohaterów. Za wysokimi ogrodzeniami ciągną się puste, wąskie korytarze, wypełnione przez tytułowe „sąsiedzkie dźwięki”. Te głosy działają na wyobraźnię, w sterylne przestrzenie wdziera się pragnienie zemsty wykorzystanych i oburzonych. Reżyser potęguje uczucie niepewności, sprawnie myli tropy, coraz głębiej wciąga widza w swoją grę, zapowiadającą nieuchronną katastrofę.
 
Piękne zdjęcia, ciekawie pokazane ludzkie charaktery, intensywny świat gestów i dźwięków – to wszystko znajdziemy w filmie Klebera Mendonçy Filho. To także opowieść o tym, że jednym z najbardziej nieoswojonych stanów w życiu współczesnego człowieka pozostaje strach – z nim do dziś nie umiemy walczyć.
 
W swoim werdykcie jury FIPRESCI 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu (Alison Frank, Müge Turan, Aleksandra Salwa), przyznając Sąsiedzkim dźwiękom swoją nagrodę, uzasadniało: „Za umiejętność wykreowania uczucia niepokoju u widzów dzięki fabule i niesamowitemu wykorzystaniu przestrzeni i dźwięku. Byłyśmy pod wrażeniem sposobu, w jaki odzwierciedlone są w filmie współczesne problemy społeczne Brazylii, gdzie traumatyczna wiejska przeszłość ma swoje odbicie w miejskich habitatach.”
 
Recife w stanie Pernambuco to piąte co do wielkości miasto Brazylii, skupiające w sobie większość problemów typowych dla południowoamerykańskich metropolii. Setúbal jest młodszym, spokojniejszym sąsiedztwem Boa Viagem, obecnie jednej z najdroższych dzielnic Recife, zabudowanej nowoczesnymi wieżowcami o różnych formach. Setúbal charakteryzuje się mniejszą skalą, bardziej mieszczańską, rodzinną atmosferą. Obie nadmorskie dzielnice, położone są przy plaży, która zasłynęła z głośnych w latach 90., śmiertelnych ataków rekinów. To właśnie w tej okolicy, w której mieszkał sam reżyser, zostały nakręcone Sąsiedzkie dźwięki. Inspiracją scenariusza filmu były jego notatki, wynik codziennego obcowania z miejscem, z sąsiadami, obserwacji życia po drugiej stronie ulicy, spacerów po specyficznej, eklektycznej przestrzeni osiedla.
 
Kleber Mendonça Filho: „Interesuje mnie postrzeganie idei „biedy” i „bogactwa”. Mimo, że Brazylia się zmienia, wyraźne ślady dawnych napięć w obrębie brazylijskiego społeczeństwa wydają się nienaruszone. Pogarda i strach, tłumiony gniew i rezygnacja są wynikiem braku wykształcenia oraz oddziaływania katolicyzmu i mieszanki najróżniejszych innych religijnych praktyk, które ugruntowują podziały w społeczeństwie.” 

nagrody:
MFF w Rotterdamie 2012 – nagroda krytyków FIPRESCI
CPH PIX 2012 – New Talent Grand PIX; 12.
MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu - nagroda krytyków FIPRESCI;
MFF w São Paulo 2012 – najlepszy film;
Oslo Films from the South Festival 2012 – nagroda FIPRESCI;
Gramado Film Festival 2012 – Nagroda Publiczności, Golden Kikito dla najlepszego reżysera i dźwiękowca, Kikito Critics Prize;
Cinema City w Nowym Sadzie 2012 – najlepszy film w ramach Educons Hungry Days;
Festival do Rio 2012 – najlepszy film i scenariusz

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy