Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Jak spędzić ferie na Mazowszu - propozycje

Jak spędzić ferie na Mazowszu - propozycje
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Ferie zimowe na Mazowszu zaczynają się w tym roku wyjątkowo wcześnie, bo już 19 stycznia i potrwają do 1 lutego. Mazowieckie instytucje kultury przygotowały na ten czas wiele atrakcji. Z niektórych mogą skorzystać tylko dzieci. Inne są wspaniałą okazją, by spędzić czas wspólnie z całą rodziną, niekoniecznie w naszej najbliższej okolicy. Na całym Mazowszu jest wiele miejsc do odkrycia.

Jeśli zimowa aura pozwoli sierpecki skansen (ok. 40 km od Płocka) zaprasza na kulig. Wizytę w Sierpcu można połączyć z wycieczką do Płocka. Właśnie tu, w pięknie odrestaurowanej secesyjnej kamienicy w centrum starego miasta mieści się Muzeum Mazowieckie. Zgromadzono w nim największe w kraju zbiory sztuki secesyjnej liczące ponad 86 tys. eksponatów. Jedną z atrakcji jest wystawa wnętrz mieszczańskich z przełomu XIX i XX w. Dzieci z pewnością zainteresuje wygląd ówczesnego pokoju dziecięcego. Prawdziwymi perełkami są także obrazy Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata czy Olgi Boznańskiej.

Każdy, kto lubi sportowe wyzwania może spróbować swoich sił w rajdzie narciarskim w Kampinoskim Parku Narodowym (ok. 40 km od Warszawy) lub muzealnej ślizgawce na łyżwach organizowanej przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Na miłośników sztuki filmowej czeka natomiast warszawskie Kino Praha z warsztatami i seansami ulubionych bajek i filmów dla najmłodszych.

Jeśli pogoda będzie kapryśna, warto poświęcić czas na podróż do Radomia na zwiedzanie miejscowych muzeów. Muzeum Jacka Malczewskiego z pewnością zainteresuje młodych adeptów malarstwa. Natomiast Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli (10 km od Radomia) to miejsce idealne dla miłośników literatury. Ciekawą propozycją jest też Muzeum Wsi Radomskiej, w którym oprócz podziwiania stałych ekspozycji można zdobyć nowe umiejętności. Prowadzone są tu bowiem m.in. warsztaty z wypieku chleba czy też robienia glinianych naczyń. Dzieci mogą też przymierzyć stroje z dawnych czasów.

Jedną z ciekawszych propozycji jest też wizyta w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle lub w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Dowiemy się tu m.in. jak zrobić słynną kurpiowską wycinankę.

Natomiast doskonałym rozwiązaniem dla dzieci, których rodzice pracują mogą być półkolonie organizowane w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych propozycji na spędzenie ferii na Mazowszu.

Warsztaty Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Podczas „Ferii w ratuszu” od wtorku do niedzieli będą odbywały się warsztaty (codziennie inne), np. malowanie na szkle, wykonywanie zabawek choinkowych z bibuły, łamigłówki, zabawy z kalendarzem czy warsztaty tkackie. Skansen proponuje też program „Ferie w skansenie, czyli My się zimy nie boimy”, w ramach którego od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 14.00 odbywać się będą zajęcia takie jak: malowanie obrazków na szkle, głośne czytanie bajek, zajęcia plastyczne, dawne gry i zabawy.

Oprócz tego uczestnicy ferii będą mogli zwiedzić teren ekspozycji, a nawet wziąć udział w kuligu lub przejażdżce wozem. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.mwmskansen.pl

Wizytę w skansenie można połączyć z wycieczką do oddalonego o 40 km Płocka. Właśnie tu, w pięknie odrestaurowanej secesyjnej kamienicy w centrum starego miasta mieści się Muzeum Mazowieckie. Zgromadzono w nim największe w kraju zbiory sztuki secesyjnej liczące ponad 86 tys. eksponatów. Jedną z atrakcji jest wystawa wnętrz mieszczańskich z przełomu XIX i XX w. Dzieci z pewnością zainteresuje wygląd ówczesnego pokoju dziecięcego. Prawdziwymi perełkami są także obrazy Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata czy Olgi Boznańskiej. Szczegóły dostępne są na stronie www.muzeumplock.art.pl


Podróż w czasie w Muzeum Wsi Radomskiej

Radomski skansen zaprasza na warsztaty i lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Uczestnicy nauczą się wypiekać chleb, robić szmaciane lalki czy gliniane naczynia. Jedną z atrakcji będzie też pokaz toczenia na nożnym kole garncarskim. Natomiast mali miłośnicy mody dowiedzą się, co nasze prabacie przechowywały w kufrach. Będą też mogły przymierzać stroje z dawnych epok.
Koszt lekcji i warsztatów muzealnych to 9 zł (dzieci do lat 6) oraz 12 zł (pozostali). Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej http://www.muzeum-radom.pl  

Wycinanki w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

W trakcie ferii warto też odwiedzić Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Można tu zgłębić m.in. tajniki robienia wycinanek kurpiowskich. Zajęcia prowadzone są w małych grupach (np. rodzina z dziećmi) w ramach zwiedzania ekspozycji stałej muzeum.

Bilety w cenie 5 zł (dorosły) i 3 zł (dziecko). W niedziele wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.muzeum.ostroleka.pl

Państwowe Muzeum Etnograficzne NA LUDOWO!

Półkolonie organizowane przez Państwowe Muzeum Etnograficzne to przede wszystkim doskonała zabawa i codzienne spotkania ze sztuką. Organizatorzy zapewniają całodzienną opiekę i wyżywienie, spacery oraz zajęcia prowadzone przez doświadczonych animatorów kultury i muzealników. Będą one trwać od 19-24.01. 2015 r., a całkowity koszt to 750 zł.

Zapowiada się ciekawa zabawa. Każdego dnia na dzieci czekają inne atrakcje:

poniedziałek – Skarby z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego,
wtorek – wycieczka do Skansenu Wsi Mazowieckiej w Sierpcu,
środa – „Malowane – zdobione” – wzory, motywy, desenie inspirowane Etno,
czwartek – W dawnej kuchni i spiżarni,
piątek – „Na mazowiecką nutę” – gry, zabawy, tańce hulanki, swawole,
piątek/sobota – Karnawał na ludowo z kapelą na żywo.


Kampinoski Park Narodowy dla aktywnych

25 stycznia miłośnicy sportów zimowych będą mogli wziąć udział w III rajdzie narciarskim Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863. Trasa rajdu – dwie pętle po 5,5 km, będzie przebiegała szlakami turystycznymi Kampinoskiego Parku Narodowego. Start na terenie Centrum Rekreacyjno-Rozrywkowego Julinek, Julin 1 Leszno koło Błonia. Udział w biegu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona – 300 osób. Po zmaganiach na uczestników czekają ognisko i ciepły poczęstunek. W programie także pokazy historyczne grupy rekonstrukcyjnej z okresu Powstania Styczniowego.

Zapisy trwają do 22 stycznia. Jeśli zabraknie śniegu, odbędzie się rajd Nordic Walking. Więcej informacji na stronie www.pwz.pl lub pod nr tel. 517 143 924.

Filmowe ferie w Kinie Praha

Kino Praha ma ciekawą propozycję dla dzieci spędzających ferie w mieście. Od 19 styczna do 1 lutego odbywać się będą poranne projekcje najnowszych bajek połączone z warsztatami i animacjami dla dzieci. Na ekranie m.in. „Uwolnić Mikołaja”, „Piorun i magiczny dom”, „Wielka szóstka”, „Kacper i Emma – zimowe wakacje”, „Paddington”, „Dzwoneczek i bestia z Nibylandii”, „Pingwiny z Madagaskaru”. Po każdej projekcji, od poniedziałku do piątku, od godz. 12.00 na dzieci czekać będą interesujące warsztaty np.: plastyczne, kreatywno-edukacyjne, ekologiczne. Na wszystkie obowiązuje rezerwacja ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej kina:
http://www.kinopraha.pl/wydarzenie/ferie-zimowe-kinie-praha-1901-102

Łyżwiarskie środy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

28 stycznia muzeum zaprasza wszystkich chętnych na I Muzealną ślizgawkę na torze łyżwiarskim Stegny. Osoby niejeżdżące nauczą się podstaw, a osoby jeżdżące doskonalenia techniki! Dodatkowo każdy uczestnik ślizgawki dostanie trzy darmowe bilety do muzeum dla swojej rodziny do wykorzystania do końca roku! Zgłoszenia na ślizgawkę pod numerem telefonu: 22 560 37 86.
Zbiórka w holu muzeum o godzinie 10.00 następnie dojazd komunikacją miejską na tor Stegny. Ślizgawka odbywa się w godzinach 12.00 – 14.00 Osoby niepełnoletnie muszą mieć przy sobie podpisane oświadczenie rodziców/opiekunów.

Należy zabrać ze sobą:
bilety ZTM,
pieniądze na opłatę za wstęp na tor (11 zł normalny, 6 zł ulgowy),
łyżwy, ew. na miejscu jest możliwość wypożyczenia, koszt ok. 20 zł;
osoby niepełnoletnie oświadczenie rodziców i kask obowiązkowy, ew. wypożyczenie ok. 20 zł.

RED, fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy