Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Udany rok w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

Udany rok w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Co zmieniło się w szkole przez ostatnie dwanaście miesięcy?

Zmieniła się nazwa szkoły, dzisiaj jest to już Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu (ZSCKR), w skład którego wchodzą technika, branżowe szkoły I i II stopnia oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Mijający rok to przede wszystkim zmiana oblicza placówki, może jeszcze niezbyt widoczna na zewnątrz, ale wykonano szereg prac modernizacyjnych, polepszających standard użytkowania budynków. Najpilniejsze prace, jakie zostały wykonane to zmiana dachu na budynku głównym szkoły i Sali gimnastycznej. Oprócz zmiany poszycia, dokonano jego ocieplenia, wymiany orynnowania. Ponadto zakupione zostały 2 nowe piece grzewcze do instalacji centralnego ogrzewania, ponieważ dotychczasowe są wyeksploatowane, mają ponad 25 lat użytkowania, są przestarzałej konstrukcji i nieefektywne w eksploatacji.

We wszystkich budynkach wykonana została sieć informatyczna, dwie nowe serwerownie. Każde pomieszczenie dydaktyczne ma stałe łącze z dostępem do szybkiego Internetu. We wszystkich budynkach szkoły działa Wi-Fi. Powstała dodatkowa pracownia komputerowa, a w dotychczasowej wymieniono komputery. Każda szkolna pracownia przedmiotowa wyposażona została w zestaw komputerowy. Zakupione są także monitory interaktywne z kompletnym oprogramowaniem do prowadzenia upoglądowionych zajęć dydaktycznych (9 zestawów ze środków MRiRW plus 2 zestawy z programu MEN „Aktywna tablica”).

W budynku dydaktycznym Warsztatów Szkolnych zmienione zostały wszystkie drzwi wewnętrzne, wymieniono posadzki na ciągach komunikacyjnych, schodach wewnętrznych i  zewnętrznych, a także wykonano profesjonalną wentylację w pomieszczeniach przeznaczonych (adaptowanych) do zajęć gastronomicznych. Wiele pomieszczeń zostało pomalowanych. Wszystkie prace zdecydowanie płynęły na poprawę estetyki, funkcjonalności korytarzy i sal dydaktycznych.

Ważnym elementem do pełnej realizacji procesu dydaktycznego jest wykonanie kompleksowej sieci powiązań komputerów w jedną sieć, z dostępem do Internetu. W dobie funkcjonowania dziennika elektronicznego, czy kształcenia na odległość - jest to warunek konieczny do sprawnej realizacji takiego procesu dydaktycznego.

Wykonane zostały naprawy bieżące sprzętu technicznego, będącego na wyposażeniu szkoły. Niejednokrotnie, były to pierwsze naprawy już bardzo wyeksploatowanych pojazdów, ciągników. Uwzględniając postęp techniczny, technologiczny w rolnictwie, konieczne było doposażenia w szczególności pracowni kształcenia zawodowego i ogólnokształcącego.

Największe zakupy na potrzeby bazy dydaktycznej do kształcenia zawodowego to:

Dla zawodu technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych:

 • 2 ciągniki z napędem na 4 koła, przystosowane do nauki jazdy marki John Deere, wyposażone w systemy nawigacji satelitarnej i precyzyjnego prowadzenia,

 • zestawy narzędzi warsztatowych z profesjonalnym wyposażeniem (łącznie 14 zestawów – wózków i skrzyń narzędziowych),

 • przyczepa rolnicza przystosowana do nauki jazdy i przeprowadzania egzaminów,

 • pług obrotowy,

 • prasa zwijająca,

 • kosiarka dyskowa,

 • przetrząsaczo-zgrabiarka karuzelowa,

 • opryskiwacz zawieszany,

  PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
  PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
 • mobilne stanowiska symulacyjne do nauki programowania precyzyjnego prowadzenia maszyn,

 • zestaw ćwiczeniowy do montażu systemu nawigacji i precyzyjnego prowadzenia ciągników

 • urządzenia do diagnostyki pojazdów, razem z oprogramowaniem diagnostycznym,

 • nowoczesny samochód dostawczy z możliwością przewozu 9 osób, który będzie wykorzystywany do ćwiczeń i przewozu osób (np.. uczniów na zajęcia praktyczne realizowane poza szkołą)

Do zajęć praktycznych w technikum architektury krajobrazu został zakupiony zestaw składający się mikrociągnika John Deere, kosiarki rotacyjnej, zamiatarki, a także pługa zgarniającego. Zestaw ten może być stosowany do pielęgnacji terenów zielonych, czy miejsc rekreacji.

Oprócz zmodernizowanego systemu wentylacji nowe wyposażenie otrzymała także pracownia żywienia, którego główne elementy to urządzenia gastronomiczne :

 • piec konwekcyjno - parowy

 • warnik

 • grill, opiekacz Salamander

 • roboty planetarne

 • kostkarka do lodu

 • kuchnie indukcyjne i ceramiczne

 • zestawy garnków ,talerzy, sztućców

Pracownia przedmiotowa biologii wzbogaciła się w:

 • szkielet układu kostnego człowieka,

 • model komórki,

 • model tors ludzki z głową,

  PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
  PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
 • 17 nowoczesnych mikroskopów z preparatami plus kamera,

 • ciśnieniomierze naramienne,

 • modele narządów człowieka

W technikum weterynarii uczniowie będą korzystać z nowoczesnych pomocy dydaktycznych:

 • model anatomiczny krowy ,

 • symulator sztucznego zapładniania bydła

 • fantom psa do pierwszej pomocy

 • model komórki,

 

W celu poprawy jakości pracy zdalnej z uczniami zakupiono 30 laptopów i 20 tabletów, które zostały użyczone do użytkowania uczniom i nauczycielom.

Czytelnicy biblioteki też mogą być zadowoleni, ponieważ księgozbiór wzbogacił się ponad 400 woluminów, głównie lektur szkolnych i pozycji z literatury popularnej oraz naukowej.

W dalszym ciągu ZSCKR korzysta z funduszy ze środków Unii Europejskiej, w ramach programów edukacyjnych. W minionym roku (2020), pomimo ograniczeń w wyjazdach międzynarodowych wynikających z pandemii, młodzież naszej szkoły aktywnie i licznie uczestniczyła w projektach edukacyjnych, w ramach których odbyły się zagraniczne staże zawodowe u partnerów w Danii, Niemczech i we Włoszech. Podobnie będzie w  nadchodzącym roku - są w toku realizacji 2 projekty edukacyjne - jeszcze 5 grup młodzieży wyjedzie na staże zawodowe.

Również nauczyciele z ZSCKR w pełni mogą korzystać z wszystkich, bezpłatnych form doskonalenia zawodowego, organizowanych dla nauczycieli szkół kształcących w zawodach rolniczych przez Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie. Nauczyciele naszej szkoły uczestniczą także w międzynarodowych stażach zawodowych doskonaląc i aktualizując swoje wiadomości merytoryczne, czy umiejętności zawodowe, w ramach środków finansowych przeznaczonych na doskonalenie kadry szkoły.

Plany inwestycyjne na nadchodzący rok (2021) to: docieplenie budynku głównego szkoły, z jednoczesnym wykonaniem elewacji. Ważnym zadaniem będzie też wymiana nawierzchni pieszych i kołowych ciągów komunikacyjnych na terenie szkoły, a w szczególności: parkingów, chodników, czy miejsc do wypoczynku. Planujemy rozpocząć prace związane z budową kompleksu sportowego.

Wszystkie te działania są podejmowane w trosce o poprawę jakości kształcenia przyszłych kadr, które zasilą najważniejszą gałąź gospodarki, jaką jest rolnictwo!

 

Artykuł sponsorowany

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.

Ze względu na sytuację na Ukrainie i emocje, jakie pojawiają się przy tej okazji, zdecydowaliśmy w najbliższym czasie wyciszyć komentarze na naszej stronie. Zachęcamy do dyskusji w mediach społecznościowych. Apelujemy o wzajemny szacunek i zrozumienie.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Ostatnio komentowane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy