Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Przenosiny "Kopernika"

Przenosiny
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W listopadzie ubiegłego roku władze miasta zastanawiały się nad ewentualnym połączeniem XII LO z Oddziałami Sportowymi, które ma siedzibę przy ul. Osiedlowej, z XIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów przy ul. 25 Czerwca, bo rekrutacja do obu placówek jest „niezadowalająca”. Pojawiła się również koncepcja przeniesienia do budynku przy ul. 25 Czerwca Publicznego Przedszkola nr 17 i na nią ostatecznie zdecydowało się miasto. PP nr 17 funkcjonuje w trzech miejscach - cztery oddziały ma w budynku przy ul. Zbrowskiego, trzy w PSP nr 33, a jeden w Zespole Szkół Samochodowych. Na dodatek 60-letni budynek przy ul. Zbrowskiego nie spełnia norm przeciwpożarowych i wymaga generalnego remontu. Chcąc, by przedszkolakom było wygodniej i by były bezpieczniejsze, miasto na grudniową sesję przygotowało projekt uchwały intencyjnej w sprawie przeniesienia PP nr 17 do XIII LO. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 16 radnych, czterech było przeciw (Tomasz Gogacz, Mateusz Kuźmiuk, Marcin Majewski i Mirosław Rejczak; wszyscy z PiS), a siedmiu wstrzymało się od głosu.

Pracownicy za, uczniowie podzieleni

By zamiar przenosin urzeczywistnić od nowego roku szkolnego, rada miejska w lutym lub marcu powinna przyjąć jeszcze jedną uchwałę w tej sprawie. Tymczasem na poniedziałkową sesję w porządek obrad wpisano punkt „wysłuchanie zainteresowanych stron w sprawie przeniesienia” I LO im. Mikołaja Kopernika do budynku XIII LO im Polskich Noblistów.

- Budynek jest przepiękny, z klimatem, wpisany do rejestru zabytków, ale jako siedziba szkoły nie spełnia standardów placówki oświatowej na miarę XXI wieku. Funkcjonalność tego obiektu nie jest adekwatna do zadań szkoły – zauważyła Agnieszka Ścieglińska, dyrektor I LO. - Pracujemy od rana do późnego popołudnia, a zajęcia pozalekcyjne musimy prowadzić w soboty, bo od poniedziałku do piątku nie ma jak tego zorganizować. Mamy kłopot z salą gimnastyczną; nie można jej dobudować właśnie dlatego, że nasza szkoła jest zabytkiem.

Dyrektor Ścieglińska przyznała, że pierwsza reakcja na pomysł przenosin była negatywna. - Ale kiedy przeanalizowaliśmy razem z pracownikami wszystkie za i przeciw, uznaliśmy, że to dobre rozwiązanie. Sentyment sentymentem, ale trzeba iść do przodu – stwierdziła dyrektor „Kopernika”.

Kierownictwo I LO przeprowadziło nawet ankietę w sprawie przeprowadzki. Wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły byli za, mieszane uczucia mieli za to uczniowie i ich rodzice- połowa za, ale część przeciw, część nie miała zdania.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Koniec XIII LO?

Grażyna Mazur, dyrektor XIII LO zaznaczyła, że placówka przyjmie każdą decyzję, jaką podejmie miasto. Ale połączenia dwóch liceów w jednym budynku nie widziała w tak różowych barwach, jak dyrekcja I LO. - Mamy 25 klas. Zakładając, że w przyszłym roku szkolnym uczyć się w nich będzie 19 oddziałów z obu naszych liceów, nauka i tak będzie się odbywała do godz. 17, 18 czy nawet 19 – stwierdziła. - Owszem, przy dwóch szkołach średnich nasze zaplecze sportowe byłoby wykorzystane. Ale i tak teraz jest wykorzystywane w pełni, bo poza nami ćwiczy Radomka, zajęcia mają też podopieczni MDK-u.

Dyrektor XIII LO także przeprowadziła ankietę – wśród pracowników. 19 z nich opowiedziało się za przeprowadzką do budynku przedszkola, a tylko czworo było za przenosinami I LO. - Wprowadzenie tutaj I LO będzie końcem naszej placówki – stwierdziła. - A przecież i u nas są oddani nauczyciele.

Małgorzata Półbratek (PiS), członkini komisji edukacji przyznała, że „decyzja nie jest łatwa ani dla jednej, ani dla drugiej szkoły”. - Ale szkoda, żeby tam funkcjonowało przedszkole, szkoda tych pracowni, które trzeba będzie przenieść i urządzać na nowo – stwierdziła. 14 grudnia radna PiS głosowała za przenosinami PP nr 17 do XIII LO.

Trzeci wariant

Radni Koalicji Obywatelskiej pytali, dlaczego w takiej sprawie nie wypowiedziała się komisja edukacji tylko komisja rozwoju miasta. Której przewodniczącym jest radny PiS Tomasz Gogacz, długoletni dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 13, pomysłodawca przekształcenia szkoły w XIII LO i pierwszy dyrektor tego liceum. Tomasz Gogacz od początku był przeciwny przenoszeniu na ul. 25 Czerwca przedszkola.

- Chodzi o to, żeby lepiej wykorzystać istniejące zasoby. Ja daję po prostu trzeci wariant wykorzystania budynku przy ul. 25 Czerwca. Tam kiedyś mieścił się Wydział Ekonomii; tu gdzie jest gabinet dyrektora, był gabinet dziekana... Kształcili się tu magistrowie, młodzież pisała maturę. To genius loci, tego ducha miejsca należy zachować – przekonywał Tomasz Gogacz. - Docelowo byłoby dobrze, gdyby zamiast dewastować budynek, niszczyć pracownie, budować ścianki, przerabiać toalety dla przedszkolaków, umieścić tu I LO.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

- Czy przeniesienie I LO do siedziby XIII LO to autorski pomysł pana radnego Gogacza? - chciała wiedzieć Magdalena Lasota (KO). - I czy ten pomysł był konsultowany z miastem?

Dyrektor Ścieglińska wydawała się zaskoczona, że miasto, czyli organ prowadzący szkołę nic nie wie o przenosinach „Kopernika” do XIII LO. Przyznała też, że takie rozwiązanie nie przyszłoby jej do głowy, gdyby nie zaproszenie na posiedzenie komisji rozwoju miasta.

Wprowadzamy zamęt

Wiceprezydent Katarzyna Kalinowska przypomniała, że podjęta została już uchwała intencyjna w sprawie przenosin PP nr 17 do XIII LO. - W listopadzie na komisji edukacji dyskutowane były sposoby zagospodarowania XIII LO. Zapytaliśmy wtedy, jak państwo wyobrażają sobie funkcjonowanie tej szkoły. I to wtedy ta koncepcja powinna się pojawić. Ale pan radny Gogacz wtedy nie zgłosił żadnego pomysłu – głos w dyskusji zabrała wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Wiceprezydent przyznała, że miasto jest gotowe do rozmów, jak poprawić warunki pracy i nauki I LO, a to rodzi pytania - co zrobić z dotychczasową siedzibą „Kopernika”, czy XIII LO ma być wchłonięte przez I LO; jeśli tak, to nauczyciele stracą pracę. I czy przenosiny na pewno rozwiążą problemy I LO i XIII LO.

- Takie rozważania nie powinny być prowadzone na sesji, ale na komisji – zaznaczył Dawid Ruszczyk (KO). - Za chwilę będzie egzamin ósmoklasisty, potem matury, a my dyskusją, czy przenosić I LO do XIII LO, czy nie wprowadzamy zamęt wśród uczniów, nauczycieli i rodziców.

Iwona Kaczmarska fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~34 79.184.212.*** 2021-02-25 09:04
  ta pani wiceprezydent nie ma zielonego pojecia o edukacji.
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 62.122.112.*** 2021-02-25 18:41
   upadły basenowy a ty o czym masz pojęcie, mały wojtek jesteś
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Leon 37.225.5.*** 2021-02-24 22:11
  Jak na goownie się zna, to się głosu nie zabiera.... A Gogacz cwaniak, myśli że po rajcowaniu wróci na "derektorowanie" na stare śmieci.... Moim zdaniem należy połączyć oba słabe licea z I LO i tam robić porządny nabór.... Można je wówczas umiejscowić na 25- go Czerwca. W poważnych krajach, które rozwój gospodarczy stawiają na pierwszym miejscu do ogólniaków idzie 30 % uczniów, reszta do szkół zawodowych... A w Radomiu trzeba ściągać uczniów do szkół zawodowych z całego byłego województwa radomskiego aby osiągnąć wynik 50/50. Słabe to rządzenie....
  • 75%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~miecio 5.173.128.*** 2021-02-25 08:49
   Zgadzam się . Problem z zatrudnieniem osób młodych wiąże się głównie z niedostosowaniem systemu kształcenia do wymagań rynku pracy. Za dużo liceów za mało szkół branżowych współpracujących z lokalnym rynkiem pracy, od przedsiębiorstw po PUP i szkolnictwo wyższe.
   • 60%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anonim 205.201.55.*** 2021-02-24 22:01
  To ten, który był tam dyrektorem? Popytajcie pracowników o informatyka.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~HTP 86.151.159.*** 2021-02-24 21:47
  Ma powstać muzeum IRASiad , instytut Jacka i Placka, sala dwóch takich co księżyc dźwigneli oraz kącik Artura Barubara.
  • 67%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~HTP 86.151.159.*** 2021-02-24 20:29
  A Caryca jest facetem i ma jaja.
  • 69%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 62.122.112.*** 2021-02-24 20:28
  A to prawda że w budynku po I LO ma powstać muzeum L. Kaczyńskiego???
  • 67%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~GR 88.156.211.*** 2021-02-24 18:41
  "Genius loci" na miarę Oxfordu, architektura na miarę peerelu ale absolwenci wyrośli na ludzi - przeważnie.
  • 86%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~adamek 79.185.121.*** 2021-02-24 16:36
  Iwonko pani redaktor. czemu używacie genderowego języka i kaleczycie polski używając taki wyrazów jak członkini,gościni, marszałkini itp. przecież to jest bełkot. to lewacka ideologizacja języka polskiego.
  • 73%
  • |
  • oceń:
  • |
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy