Czarni zrobili pierwszy krok do najlepszej ósemki

Cerrad Czarni Radom wygrali na wyjeździe z AZS Politechniką Warszawską 3:1 w pierwszym meczu o miejsca 5-12 PlusLigi.

Po tym jak "wojskowi" przegrali w pierwszej rundzie play-off z Asseco Resovią Rzeszów i odpadli z gry o medale, pozostała im walka o najlepszą ósemkę. Pierwszym rywalem podopiecznych trenera Roberta Prygla na tej drodze jest AZS Politechnika Warszawska.

Występ dwóch siatkarzy, Mikko Oivanena jak i Dirka Westphala w niedzielnym spotkaniu (8 marca) stał pod znakiem pytania. Ich urazy okazały się jednak nie tak groźne i obaj zawodnicy wybiegli jednak na parkiet w wyjściowych składach. Partia otwarcia od początku do końca należała do siatkarzy Czarnych. Po ataku Wojciecha Żalińskiego było 3:8. Wysoka przewaga "wojskowych" utrzymywała się w kolejnych minutach (11:18) i radomianie bez większych problemów zapisali na swoje konto pierwszą odsłonę. W kolejnym secie podopieczni trenera Roberta Prygla nieznacznie prowadzili (5:6). Sytuacja szybko jednak uległa zmianie. Dobrze dysponowany był Artur Szalpuk. Po jednym z jego ataków tablica wyników wskazywała stan 17:12. Stołeczni siatkarze nie dali sobie już wyrwać zwycięstwa w tej partii.

W kolejnej odsłonie "inżynierowie" utrzymywali niewielką przewagę. Na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:6, ale już kilka minut później przyjezdni doprowadzili do remisu (15:15). Końcówka była zacięta, ale więcej zimnej krwi zachowali Czarni i po skutecznym ataku Mikko Oivanena ponownie objęli prowadzenie w meczu.

Czarni lepiej rozpoczęli czwartego seta. Trzy punktowe ataki Wojciecha Żalińskiego dały Czarnym prowadzenie (3:7). Kilka minut później było nawet 8:14, ale gospodarze nie zamierzali się poddawać i rozpoczęli pogoń za przeciwnikami i błyskawicznie doprowadzili do remisu (15:15). Od tego momentu gra się wyrównała. Końcówka była bardzo zacięta, a set trwał aż 48 minut. Ostatecznie mecz zakończył Żaliński, który chwilę później otrzymał statuetkę MVP.

Mecz rewanżowy odbędzie się w sobotę (14 marca) w hali MOSiR w Radomiu. Początek o godz. 17:00.

AZS Politechnika Warszawska - Cerrad Czarni Radom 1:3 (17:25, 25:19, 23:25, 33:35)
AZS Politechnika: Lipiński, Lemański, Świrydowicz, Śliwka, Szalpuk, Mikołajczak, Olenderek (L) oraz Strzeżek, Radomski, Depowski, Bieńkowski, Mordyl
Cerrad Czarni: Pliński, Żaliński, Westphal, Kampa, Ratajczak, Oivanen, Kowalski (L) oraz Gutkowski (L), Bołądź, Ostrowski, Wachnik, Kędzierski