W radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii "Łaźnia" w poniedziałkowe popołudnie odbyła się promocja książki Stanisława Zubka „Życie polityczne Radomia w latach 2006-2012”. Uczestnikami spotkania byli głównie politycy z większości ugrupowań radomskiej sceny politycznej.
Wydawcą książki jest Towarzystwo Nauczycieli Szkół Polskich oddział w Radomiu. Publikacja poświęcona jest życiu politycznemu w Radomiu w latach 2006 – 2012 i pokazuję pełną panoramę partii i ugrupowań politycznych działających w Radomiu i regionie radomskim, a także szczegółowo omawia wybory do Parlamentu Europejskiego, Sejmu i Senatu, samorządu oraz Prezydenta RP. Omawia również procesy kształtowania się koalicji przed i powyborczych. Autor przedstawiając fakty, starał się ustawić w roli narratora, stąd też praca jest obiektywnym zapisem wydarzeń życia politycznego Radomia w latach 2006-2012.
[gallery id=502]
- Zdecydowaliśmy się wydać tą książkę, ponieważ prezentuje obiektywny obraz tej części życia publicznego Radomia i jego uczestników - w dużej mierze również nauczycieli, którzy jako środowisko oświatowe, wpływają na sprawy przemian edukacyjnych zarówno na szczeblu samorządowym, jak i centralnym. Sam autor jest również członkiem Towarzystwa – mówi Sławomir Adamiec, założyciel Towarzystwa, które skupia swoich członków, głównie w Krakowie (m.in.: prof. A. Waśko, prof. R. Terlecki, prof. W. Bernacki, prof. A. Kurnik) i Radomiu, gdzie ma 40 nauczycieli, szkół wszystkich szczebli. – Wśród nauczycieli, zarówno w Radomiu, jak i w całym kraju, jest bardzo dużo osób zajmujących się zyciem politycznym. Autor publikacji również nauczyciel z zawodu, samorządowiec i dziennikarz, wykonał ogromną pracę badawczą, unikając własnych ocen; posługując się zarazem metodologią, polegającą na bardzo skrupulatnym odtworzeniu życia politycznego Radomia w latach 2006-2012, w oparciu o źródła PKW-u, komitetów wyborczych i partii, relacje uczestników życia publicznego oraz przekazy medialne. Publikacja, bez wątpienia może również służyć w przyszłości politykom i ich sztabom wyborczym do planowania i zarządzania strategiami kampanii wyborczych – dodaje Adamiec.
Dużą część opracowania autor poświęcił wyborom samorządowym w 2006 i 2010 roku, w której omawia sytuację polityczną i gospodarczą Radomia przed wyborami, a także sondażom opinii publicznej. Opisuje również metody prowadzenia kampanii wyborczych przez poszczególne ugrupowania, a także ich zmiany w kolejnych wyborach. Ukazuje także proces wyłaniania się kierownictwa miejskiego i wojewódzkiego samorządu.
Stanisław Zubek –to samorządowy pracownik kultury (z-ca Dyrektora OKiSz "Resursa Obywatelska"), z wykształcenia jest historykiem kościoła, dziennikarzem, pracownikiem administracji rządowej oraz nauczycielem akademickim.
.