Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Wiosna Literacka rozkręca się na maksa! (ZOBACZ PLAN)

Wiosna Literacka rozkręca się na maksa! (ZOBACZ PLAN)

Tegoroczną Wiosnę Literacką zainaugurowała w sobotę (13 kwietnia) wyjątkowa wystawa, prezentująca dorobek współczesnych radomskich twórców. "Format maksymalny A4" to czwarta odsłona wystawy zbiorowej, której inicjatorami są Ewa Banaszczyk i Agata Chojnacka-Pyrgiel we współpracy z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Możemy tu zobaczyć niemalże 100 prac, wśród których znajdziemy zarówno obrazy, rysunki, rzeźby, jak i fotografie. Tym co je łączy, jest tytułowy format (maksymalnie!) A4. Pierwsza towarzyska wystawa w bibliotece odbyła się 2008 roku. Przy kolejnych wernisażach mamy okazję oglądać coraz większą ilość prac plastyków z naszego miasta. W tegorocznej odsłonie wzięło udział aż 56 artystów, wszyscy są znajomymi czy też przyjaciółmi inicjatorki tego wydarzenia.

Wystawa "Format maksymalny A4"

A w poniedziałek (15 kwietnia) w Filii nr 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z Maciejem Jemiołem, siedemnastoletnim pisarzem i uczniem II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu. Mimo młodego wieku, wydał już powieść dla młodzieży "Dzienniki gracza", utrzymaną w popularnym nurcie literatury fantasy. Akcja powieści rozgrywa się w alternatywnym świecie pełnym elfów, krasnoludów i smoków. Jest to zarazem opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem, wielkiej miłości, przyjaźni i honorze. 

Drugą propozycją poniedziałkowej podróży do krainy literatury było spotkanie z autorką biografii o wybitnym radomskim artyście - Jacku Malczewskim. Podczas spotkania w siedzibie głównej MBP Dorota Kudelska opowiadała o twórczości Malczewskiego i zaprezentowała biografię artysty, czyli "Malczewski. Obrazy i słowa". Pisarka zajmuje się związkami literatury i sztuk plastycznych. Kudelska materiały do tej pozycji gromadziła kilkanaście lat. W archiwach i prywatnych zbiorach odnalazła ponad tysiąc nieznanych listów od i do artysty. Nakreśliła z wielką erudycją jego portret, przedstawiła dzieje przyjaźni i miłości, rozwoju duchowego i emocjonalnego, ukazała udział w artystycznym życiu Krakowa przełomu XIX i XX w. oraz tajniki warsztatu: intrygujące rekwizyty, stroje, piękne modelki.

Między 16 a 18 kwietnia zaplanowano promocję publikacji regionalnych, a nowymi książkami pochwalą się Robert Utkowski i Marcin Kępa. Do Radomia przyjedzie też najbardziej dziś chyba uznany pisarz z naszego miasta - Zbigniew Kruszyński. Opowie o swojej nowej książce, która ukaże się jeszcze w tym roku. Jako gwiazda pojawi się Tomasz Łubieński, prozaik, dramaturg, eseista i tłumacz literatury pięknej, redaktor naczelny miesięcznika "Nowe Książki", autor tak świetnych tekstów jak "M jak Mickiewicz", "Bić się czy nie bić?". Tym razem przyjedzie jako twórca swojego powieściowego debiutu "Turnus".

- 36. Wiosna Literacka skierowana jest do wszystkich miłośników literatury bez względu na wiek. Stworzyliśmy program tegorocznej imprezy tak, aby każdy mógł znaleźć spotkanie i tematykę odpowiednią dla siebie. Jak zwykle promować będziemy radomskie środowisko twórców literatury, a akcentem zagranicznym będzie spotkanie z ze znanym i cenionym pisarzem z Ukrainy Wasylem Słapczukiem. Poza tym będzie można porozmawiać o szeroko pojętej literaturze współczesnej z Tomaszem Łubieńskim. Nie zabraknie również akcentów artystycznych, w tym wystawy cyklicznej "Format Maksymalny A4" - zaprasza Anna Skubisz-Szymonowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

Szczegółowy plan 36. Wiosny Literackiej:
WTOREK (16 kwietnia)
  • Spotkanie z Zenonem Gierałą autorem publikacji "Baśnie i legendy ziemi radomskiej" rozpocznie się o godz. 11 w Filii nr 2 przy ul. Zientarskiego 1a

"Baśnie i legendy ziemi radomskiej" to zbiór najwspanialszych opowieści o zamkach i dworkach, zatopionych kościołach, starych cmentarzach, nawiedzonych domach, zakopanych skarbach, rozbójnikach i pokutujących duszach, a związanych z ziemią radomską. Przez wiele lat zbierał je pieczołowicie znany regionalista Zenon Gierała i ze swadą opowiada kolejnym pokoleniom. Książka ta to lekcja historii i kultury polskiej, wymarzona lektura dla pasjonatów literatury regionalno-etnograficznej. Na początku tego roku w pięknej szacie graficznej ukazało się wydanie poprawione i poszerzone.

  • Spotkanie z Tomaszem Łubieńskim i promocję jego książki "Turnus" zaplanowano na godz. 17 w MBP przy ulicy Piłsudskiego 12

Tomasz Łubieński - pisarz, dramaturg, eseista, publicysta, tłumacz, redaktor naczelny miesięcznika „Nowe Książki” oraz krytyk literacki w programie tv „Dobre książki". Autor książek: "Bić się czy nie bić? O polskich powstaniach" (1978), "Pod skórą" (1980), "Czerwonobiały" (1983), "Pisane przedwczoraj" (1983), "Bohaterowie naszych czasów" (1986), "Norwid wraca do Paryża" (1989), "M jak Mickiewicz" (1998), "Ani tryumf, ani zgon. Szkice o Powstaniu Warszawskim" (2004), "Wszystko w rodzinie" (2004, Nagroda im. Władysława Reymonta) oraz "1939. Zaczęło się we wrześniu" (2009). W 2012 r. nakładem wyd. W.A.B. ukazała się pierwsza w jego dorobku powieść "Turnus" określana jako „alegoryczna opowieść o przemijaniu i przeznaczeniu oraz niejednoznaczna historia międzypokoleniowego porozumienia młodej kobiety i sędziwego mężczyzny”.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
  • Spotkanie z Marcinem Kępą i Mateuszem Kamieńskim. Promocja książki "Twierdza Radom" rozpocznie się o godz. 19 w MBP przy Piłsudskiego 12

"Twierdza Radom" to kolejna literacka próba zmierzenia się przez Marcina Kępę ze współczesnym Radomiem. Na publikację składa się kilkadziesiąt krótkich opowiadań, z których część to kontynuacja wątków z Paczki radomskich: opisy konkretnych miejsc, budynków, związane z nimi impresje, wędrówka po międzywojennym Radomiu z młodym Gombrowiczem czy „wycieczki” w okolice miasta. Pojawiają się jednak i nowe tropy. Ilustracje ponownie wykonał Mateusz Kamieński.

Marcin Kępa – animator kultury, dziennikarz, pisarz. Radomianin, absolwent VI LO im. J. Kochanowskiego. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z „Miesięcznikiem Prowincjonalnym” i radomską „Gazetą Wyborczą”. Jest prezesem Radomskiego Towarzystwa Naukowego. W 2010 r. wraz z Z. Szczerkiem opublikował zbiór opowiadań "Paczka radomskich" określanych jako „literacki portret miasta”.

Mateusz Kamieński – grafik, ilustrator, projektant. Radomianin, absolwent VI LO im. J. Kochanowskiego. Ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadzi studio graficzne mateoo. Jest autorem ilustracji do książki M. Kępy i Z. Szczerka "Paczka radomskich" (2010) oraz M. Kępy "Twierdza Radom" (2013).

ŚRODA (17 kwietnia)

  • Posiedzenie Komisji Kultury Związku Miast Polskich poświęcone Radomskiej Bibliotece Cyfrowej i digitalizacji dokumentów regionalnych rozpocznie się o godz. 10 w MBP
  • Spotkanie z Maciejem Jemiołem rozpocznie się o godz. 12 w Filii nr 6, ul. Kusocińskiego 13
  • Spotkanie ze Zbigniewem Kruszyńskim rozpocznie się o godz. 17 w MBP

Zbigniew Kruszyński – pisarz urodzony w Radomiu. Studiował polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 80. był działaczem Solidarności, za co został internowany. Po uwolnieniu wyemigrował do Szwecji. Pracował tam jako lektor j. francuskiego i wykładowca na polonistyce, prowadził warsztaty przekładu literackiego. Jest autorem powieści i zbiorów opowiadań: "Schwedenkräuter " (1995), "Szkice historyczne" (1996), "Na lądach i morzach" (1999), "Powrót Aleksandra" (2006) i "Ostatni raport" (2010). Zdobywca nagród: im. Andrzeja Kijowskiego, "bruLionu", Fundacji Kultury, nominowany do nagrody Nike, Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” i Nagrody literackiej Miasta Radomia. Obecnie znów mieszka w Polsce, zasiada w jury Nagrody Literackiej Gdynia, jest w trakcie pisania nowej książki "Kurator", która ukaże się pod koniec tego roku.

  • Promocja książki "Awaria migawki "– spotkanie ze Sławomirem Płatkiem, które poprowadzi  Paweł Podlipniak rozpocznie się o godz. 18 w Filii nr 6 przy ul. Kusocińskiego 13

Sławomir Płatek – poeta, publicysta, współzałożyciel Salonu Literackiego. Debiutował w „Dzienniku Bałtyckim” w 1995 r. Na początku lat 90. związany był z trójmiejską grupą poetycką „Almanach”. Autor książek poetyckich "Bez imienia" (2010), "Prześwietlenie" (2011) "awaria migawki "(2012).

Salon Literacki - stowarzyszenie zajmujące się propagowaniem twórczości literackiej, promocją autorów, organizacją wydarzeń kulturalnych. Jego celem jest umożliwianie debiutów oraz pomoc osobom po debiucie w promowaniu ich twórczości. Temu służy Seria Wydawnicza Salonu Literackiego (dotychczas ukazało się 10 książek), festiwale i inne imprezy literackie oraz platforma internetowa www.salonliteracki.pl - Internetowa Gazeta Kulturalna, forum literackie i blogosfera.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

CZWARTEK (18 kwietnia)

  • Otwarcie wystawy plakatów "Katyń. Zbrodnia nieukarana" zaplanowano na godz. 17 w Galerii M-10 przy ulicy Piłsudskiego 12

Wystawa przygotowana została z okazji 70. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej. Prace wykonało dziewięciu uczniów klasy 2c z I LO im. M. Kopernika w Radomiu z inspiracji nauczyciela historii Marcina Bartla. Co ciekawe, jest to klasa o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. Wystawa jest uzupełnieniem lekcji tematycznych poświęconych historii II wojny światowej.

  • Spotkanie z Wasylem Słapczukiem autorem powieści "Kobieta ze śniegu ". Spotkanie poprowadzi Wojciech Pestka. Rozpoczęcie spotkania zaplanowano na godz. 17 w Filii nr 6, ul. Kusocińskiego 13

Wasyl Słapczuk - jeden z najbardziej znanych pisarzy ukraińskich średniego pokolenia, dr nauk filologicznych, członek Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy. Autor siedmiu książek dla dzieci, dwóch rozpraw krytycznych o współczesnej poezji, zbioru esejów, czterech powieści, zbioru opowiadań, 16 tomów poetyckich. Zdobywca Nagrody im. Tarasa Szewczenki (2004) - najważniejszej ukraińskiej nagrody literackiej oraz wielu nagród międzynarodowych. W 2012 r. w Polsce ukazała się jego powieść "Kobieta ze śniegu " (tł. Wojciech Pestka; Wyd. „Polihymnia”, Lublin), zaś pod koniec tego ukaże się w polskim przekładzie kolejna - "Księga zapomnienia".

  • "Katalog wystawy "– otwarcie wystawy fotografii i promocja tomiku poetyckiego Roberta Utkowskiego. Spotkanie z poetą rozpocznie się o godz. 18.30 w Galerii  "Ekslibris" przy Piłsudskiego 12

Robert Utkowski – dziennikarz, dramaturg i poeta, z zamiłowania – fotograf. Absolwent Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Kielcach. Pracuje w Telewizji Kablowej „Dami”, współpracuje z „Miesięcznikiem Prowincjonalnym”. Wiersze publikował m.in. w „Kresach”, „bruLionie”, „Kartkach” oraz „Miesięczniku Prowincjonalnym”. W 2003 r. wydał debiutancki tomik poetycki "Fluktuacje", a w 2011 zbiór "Czarna taksówka".

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy