Zacznijmy od albumu „Radom w fotografii Wojciecha Stana”, który prezentuje zabytki, architekturę, panoramę miasta. W wydawnictwie oprócz fotografii Wojciecha Stana znajdziemy również rys historyczny Adama Duszyka, teksty literackie Marcina Kępy. Urbanistyki dotyczy rozprawa Tadeusza Derlatki, a wizje na temat przyszłości Radomia snuje Łukasz Zaborowski.
Przyczynkiem do zapoznania się z zabytkami architektury miejskiej jest pozycja autorstwa Aleksandra Sawickiego "Radom. Zabytki Architektury". Wydanie zawiera krótki rys historyczny w dwóch językach: polskim i angielskim. Bogato ilustrowana książka prezentuje najpiękniejsze zabytki naszego miasta.
- Materiały do książki zbierałem przez kilka lat. Znaleźć w niej można zdjęcia i grafiki. Przedstawiam przede wszystkim budynki - jak wyglądały dawniej i aktualnie. Ilustracje obrazują perełki architektury radomskiej, a dokładniej 20 obiektów - tych mniej znanych. Album zawiera także grafiki Minajewa, Citaka, Popławskiego - mówi Aleksander Sawicki, autor książki.
Jedną z najświeższym propozycji dotyczących historii naszego miasta jest książka Renaty Metzger "Radom między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939" z serii Domu Wydawniczego „Księży Młyn”, poświęconej dużym polskim miastom w dwudziestoleciu międzywojennym. Dodatkowo książka zawiera płytę z fragmentami najstarszego filmu o Radomiu, który ukazuje życie radomskiej społeczności żydowskiej.
[gallery id=267]
W listopadzie na półki księgarń trafił także bogato ilustrowany album "Ocalić od zapomnienia", który został wydany z okazji 200-lecia Cmentarza Rzymsko-Katolickiego w Radomiu. W albumie znajdziemy fotografie najstarszych grobowców, a także historię nekropolii. Książka zawiera zdjęcia najpiękniejszych i najstarszych nagrobków, znajdujących się na cmentarzu autorstwa Wojciecha Stana.
Krajobraz regionu radomskiego stał się tworzywem dla albumu "Nasza Mała Ojczyzna - POŁUDNIOWE MAZOWSZE czyli Liryczny pejzaż" z serii wydawniczej "Radomskie w poezji i fotografii". Można w nim znaleźć wiersze poetów należących do Stowarzyszenia Grupa Literacka "Łuczywo", dla których oprawę wizualną stanowią fotografie członków Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. Album został wydany dla upamiętnienia Jubileuszu 50-lecia Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz 30-lecia Grupy Literackiej "Łuczywo".
W księgarniach dostępne jest również uaktualnione wydanie "Encyklopedii Radomia", która jest jest pierwszym encyklopedycznym wydawnictwem poświęconym naszemu miastu. Zawiera on wszechstronne informacje o Radomiu, zarówno o czasach współczesnych, jak i o jego historii. Hasła są uporządkowane alfabetycznie. Pracą nad treścią zajął się Jerzy Sekulski.
Poza albumami utrwalającymi piękno architektury naszego miasta, znajdziemy również interesujące propozycje, które przedstawiają grupy zawodowe, np. piekarzy - "Historia o chlebie i piekarzach radomskich" czy też dziennikarzy - "Ustawicznie czujni... O dziennikarzach regionu kielecko-radomskiego" Jolanty Kępy- Mętrak. W książce znajdziemy sylwetki najbardziej znanych dziennikarzy regionu radomskiego.
Wszystkie wydawnictwa można znaleźć w Księgarni "SONET" przy ulicy Żeromskiego 27.
Dorota Trojanowska/Fot. Michał Sołśnia