Na wystawie można podziwiać prace artystów od lat związanych z „Miesięcznikiem Prowincjonalnym”. – Ciężko było zdecydować, które prace zaprezentujemy podczas tego jubileuszu. Przez te lata bardzo wiele osób z nami współpracowało. Mamy nadzieję, że będzie nam dane świętować kolejne jubileusze „16 na 16”, „17 na 17” - wówczas będziemy mieli okazję pokazać jeszcze więcej dzieł artystów, którzy są z nami od lat – mówiła Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. - Pamiętam początki, kiedy toczyły się burzliwe dyskusje o nazwę pisma, które chcieliśmy tworzyć. Jedną z propozycji było m.in. „Rondo”, ponieważ wtedy w Radomiu budowało się wiele rond. Wówczas Tomek Tyczyński zaproponował „Miesięcznik Prowincjonalny”, to zostało zaakceptowane i pogodziło nas wszystkich.
Pismo społeczno-kulturalne „Miesięcznik Prowincjonalny” ukazuje się od września 1998 roku. Swoje prace zamieszczało w nim około 70 malarzy, rzeźbiarzy i fotografików, teksty (opowiadania, eseje, recenzje, wywiady, wiersze)- ponad 250 autorów. W sobotę pojawiły się na wernisażu osoby, które do "Miesięcznika" pisały lub piszą na stałe, m.in. Krystyna Kasińska i Robert Utkowski.
– Trzeba przyznać, że miesięcznika by nie było, gdyby nie upór Ani, która w niektórych okresach trzymała go pazurami – stwierdziła Krystyna Kasińska.
– Muszę przyznać, że były momenty, że mnie również się nie chciało, traciłam nadzieję, ale zawsze wtedy przychodził ktoś z nowym pomysłem i przekonywał mnie, że trzeba - odpowiedziała na to Anna Skubisz- Szymanowska. Od lat chętnie współpracujemy z młodymi twórcami. Tych, którzy dopiero zaczynają, zapraszamy do nas. Nie oznacza to, że publikujemy zawsze wszystko, ale chętnie pomożemy młodemu twórcy, podpowiemy, podzielimy się naszym doświadczeniem doradzimy.
Dyrektor biblioteki pytaliśmy o problemy finansowe pisma, które od jakiegoś czasu ukazuje się nieregularnie. Jak odpowiedziała, dziś zeszły już one na drugi plan. Czego życzy sobie w dniu jubileuszu? - Czytelników, czytelników i jeszcze raz czytelników, no i oczywiście kolejnych 15 lat – puentuje Anna Skubisz – Szymanowska.
W wystawie biorą udział: Andrzej Brzegowy, Mariusz A. Dański, Bernard Godfryd, Stanisław Zbigniew Kamieński, Jerzy Kutkowski, Leszek Kwiatkowski, Krzysztof Mańczyński, Aleksander Olszewski, Michał Płoski, Barbara Polakowska, Łukasz Rudecki, Małgorzata Strzelec, Krystyna Joanna Szymańska, Andrzej Wajda, Anna Wojdała-Markowska.