Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Air Show 2013 w Radomiu - zapis relacji live

Air Show 2013 w Radomiu - zapis relacji live
GODZ. 19.40

To już koniec naszej relacji na żywo z XIII Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2013 w Radomiu. Dziękujemy, że byliście z nami przez cały dzień. Na koniec mamy dla Was pozdrawiającego publiczność pilota łotewskiej grupy Baltic Bees. Dziękujemy za uwagę.GODZ. 19.28

Chorwacki zespół powstał w 2003 roku i lata na jednosilnikowych lekkich samolotach szkolno-treningowych Pilatus PC-9. Ze względu na specyfikę tych maszyn, pokaz był nieco cichszy od pozostałych, co nie oznacza, że mniej efektowny. Trwał 23 minuty, a piloci pokazali kilka bardzo interesujących figur wymagających ogromnej precyzji i synchronizacji między lotnikami.

Pierwszy dzień pokazów zbliża się już do końca, widzowie powoli opuszczają teren lotniska. Ostatnie akrobacje wykonają jeszcze samolot szkolno-bojowy Saab 105 oraz MiG-15 (SB LIM-2)

   

GODZ. 19.03

Wystartowała właśnie ostatnia grupa akrobacyjna pierwszego dnia Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2013 - Wings of Storm (Krila Oluje) z Chorwacji.

Tymczasem prezentujemy kolejne zdjęcia.

   

GODZ. 18.35

Mimo że był to już kolejny dzisiaj występ samolotu F-16, to jednak trzeba przyznać, że turecki pilot zrobił świetne show, a pokaz był kapitalny. Teraz w powietrzu szwedzki myśliwiec JAS-39 Gripen, a po nim lekki czeski odrzutowy samolot bojowy Aero L-159 ALCA.

GODZ. 18.16


Łotysze już zakończyli swój pokaz. Po nich zaprezentował się śmigłowiec W-3, a następnie PZL M-28 z Wiesławem Ceną za sterami. Aktualnie wystartowało kolejne F-16, tym razem z Turcji. Pilot efektownie rozpoczął swój pokaz od głośnego startu, a kilka chwil później wyrzucił kilka flar.

   

   

GODZ. 17.37

Właśnie wystartowała przedostatnia grupa akrobacyjna w dniu dzisiejszym - Baltic Bees z Łotwy latający na samolotach odrzutowych Aero L-39 Albatros w bardzo charakterystycznym "pszczelim" malowaniu.

GODZ. 17.30

Przed chwilą wylądowały policyjne śmigłowce Mi-2 oraz Mi-8. Swoje możliwości prezentuje aktualnie samolot myśliwski F4U-4 Corsair z austriackiej grupy The Flying Bulls.

Poniżej zdjęcia z pokazu Biało-Czerwonych Iskier.

   

GODZ. 17.17

Na lotnisku w Radomiu pojawiły się dzisiaj prawdziwe tłumy.

   

GODZ. 17.05

Iskry zaprezentowały widzom świetny pokaz, którego elementami były ciasne mijanki, rozejścia czy też loty w pozycji odwróconej. Niektóre figury akrobacyjne wymagają od pilotów niesamowitej wytrzymałości, bowiem działa na nich bardzo duże przeciążenie. Zespół zadedykował także wszystkim paniom piękne biało-czerwone serce przebite strzałą.

GODZ. 16.50

Na radomskim niebie kolejny zespół akrobacyjny z Polski. Tym razem to "Biało-Czerwone Iskry". Co ciekawe, grupa powstała w Radomiu w roku 1969 i nosiła wtedy nazwę "Rombik". Komentator zaznaczył, że pokaz na radomskim Air Show jest dla nich najważniejszy w tym roku.

GODZ. 16.48


Kolejna porcja fotek:

   

   

GODZ. 16.27

Swój pokaz zakończyła grupa akrobacyjna "Orlik" z Radomia, która powstała w 1998 roku i lata na samolotach turbośmigłowych PZL-130 Orlik. Widzowie przed rozpoczęciem akrobacji mieli okazje usłyszeć z kokpitu samolotu lidera zespołu kpt. pil. Dariusza Stachurskiego. Zespół stacjonuje w Radomiu. Na co dzień piloci są instruktorami w Dęblinie, a akrobacja samolotowa to ich pasja. Wymaga to od nich dodatkowego zaangażowania i poświęcenia, bowiem treningi odbywają się przed lub po lotach z uczniami. Piloci nie omieszkali zaprezentować publiczności pięknego serca ze smug dymu, które, jak powiedział komentator, zadedykowali swoim małżonkom. Podobnie jak w przypadku innych grup akrobacyjnych, tu też nie zabrakło mijanek, kiedy to odległość pomiędzy samolotami wynosi zaledwie 4-6 metrów! Pojawiły się też takie figury jak "pistolet", gdy solista Dariusz Stańczyk prowadził dwóch kolegów lotem odwróconym. Komentatorzy podkreślili, że udział w radomskim Air Show to dla grupy Orlik zaszczyt.

GODZ. 15.58

Poniżej zdjęcia z występów holenderskich Boeing AH-64 Apache i F-16. Aktualnie trwa pokaz rumuńskiego MiG-21. Wcześniej zaprezentował się francuski Rafale, a potem węgierski JAS-39 Gripen. Można było także podziwiać polskie F-16 i Su-22 w pokazie bojowego wsparcia walk naziemnych. Przez moment nad radomskim lotniskiem unosił się dym, ale uspokajamy - był to tylko element pokazu.

   

GODZ. 15.25

Zanim jednak na radomskim niebie zaprezentował się się F-16, niezwykły pokaz dał śmigłowiec szturmowy Boeing AH-64 Apache, który jako jedyny helikopter wykonuje pełne akrobacje - pętle, beczki itp. Wypuszczał również efektownie wyglądające flary. Chwilę później wystartował wspomniany F-16, a widzowie byli świadkami nietypowego przelotu obu tych statków powietrznych obok siebie. Apache leciał z pełną prędkością, natomiast F-16 pod dużym kątem natarcia. Potem radomskie niebo należało już tylko do popularnego samolotu wielozadaniowego.

GODZ. 15.04

Finowie już zakończyli swój pokaz. Piloci Midnight Hawks są na co dzień instruktorami i latanie w grupie akrobacyjnej to ich hobby. Lotnicy zaprezentowali umiejętności latania w ciasnych formacjach, gdzie odległości pomiędzy samolotami są minimalne. Nie zabrakło także efektownych pętli czy beczek czy zapierających dech w piersiach mijanek. Fińscy piloci specjalnie dla kobiet utworzyli także ze śladów dymnych serce przebite strzałą.

Na pasie startowym kołuje kolejne F-16, tym razem z Holandii. Tymczasem teren pokazów opuszcza już prezydent RP, Bronisław Komorowski.

   

GODZ. 14.53

Kolejna porcja zdjęć:

   

   GODZ. 14.45

Za chwilę wystartuje kolejna grupa akrobacyjna - tym razem Midnight Hawks z Finlandii. Zespół lata na samolotach szkolnych BAE Hawk. To nie pierwszy ich występ w Radomiu.

GODZ. 14.20

Wystartował kolejny F-16. Tym razem z Belgii. Wcześniej publiczność mogła podziwiać śmigłowiec Eurocopter EC725 oraz dwusilnikowy wielozadaniowy myśliwiec Eurofighter Typhoon. Za chwilę średni samolot transportowy Alenia C-27J Spartan z Włoch.

GODZ. 13.40

Grecki samolot z Zeus F16 Demo Team prezentuje się na radomskim niebie bardzo okazale, a przy tym robi duży hałas. To jednak coś, co sympatycy lotnictwa kochają! Komentator z Grecji pożegnał się łamaną polszczyzną - "do zobaczenia jutro!". Chwilę później wystartował śmigłowiec S-70i Black Hawk, a niedługo po nim ukraiński Su-27.

   

GODZ. 13.25

Swój pokaz zakończyli Szwajcarzy. Prezentowali efektowne beczki, mijanki i figury wymagające niezwykłej precyzji. W powietrzu jest już grecki F-16.

   

GODZ. 13.06


Tymczasem poniżej prezentujemy kolejne zdjęcia.

   

   

 

GODZ. 12.55

Wystartowała grupa akrobacyjna Patrouille Suisse. Szwajcarzy latają na amerykańskich odrzutowych samolotach myśliwskich Northrop F-5 Freedom Fighter.

GODZ. 12.40

Na radomskim lotnisku niesamowity huk - to oznacza tylko jedno - na radomskim niebie prezentuje się odrzutowiec! To MiG-29 z Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej.

GODZ. 12:30

Na rozpoczęcie ceremonii otwarcia głos zabrał Dowódca Sił Powietrznych, gen. broni pil. Lech Majewski. - W przededniu święta lotnictwa polskiego (przypadającego na 28 sierpnia - przyp.red.) witam wszystkich na pokazach Air Show 2013, jednej z największych imprez lotniczych w naszej części Europy. Mam nadzieję, że będą to miłe i pełne atrakcji dwa dni z lotnikami. Życzę wielu przyjemnych wrażeń - powiedział Majewski. Dowódca Sił Powietrznych przywitał także prezydenta Komorowskiego dziękując, że mimo wielu obowiązków przyjął zaproszenie na pokazy.

To już XIII edycja pokazów Air Show, które na stałe w Radomiu zagościły od 2000 roku. W tegorocznej edycji zaprezentują się zespoły z 21 krajów.

Głos zabrał także przeydent RP, Bronisław Komorowski. - Gratuluje wytrwałości i konswekwencji, która doprowadziła do tego, że w Radomiu po raz kolejny mamy święto lotnictwa polskiego. Cieszę się, że ta impreza ma coraz większy wymiar. Gratuluję wszystkim, że w ten sposób została stworzona forma promocji Radomia, Polski, sił powietrznych, a także wszystkich instytucji zajmujących się lotnictwem cywilnym i wojskowym. To wspólny sukces i oby trwał jak najdłużej.

Prezydent wyraził także nadzieję, że lotnisko cywilne, które powstaje w mieście będzie służyć mieszkańcom.

Nie zabrakło także desantu spadochroniarzy (którzy wyskoczyli z samolotu z wysokości 1600 metrów) z flagami państw uczestniczących w pokazach, a także defilady lotniczej, w trakcie której nad lotniskiem przeleciały samoloty Polskich Sił Powietrznych.

GODZ. 12.00

Kilka minut temu widzom pokazał się śmigłowiec SW-4, który w ośrodku w Dęblinie służy do nauki pilotażu. To właśnie na tej maszynie młodzi piloci zdobywają pierwsze szlify i umiejętności.

Rozpoczęła się oficjalna uroczystość otwarcia XIII Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2013.

GODZ. 11:42

Na pasie kołują właśnie Biało-Czerwone Iskry. W powietrzu śmigłowiec SH-2G, który może służyć m.in. do atakowania okrętów podwodnych. Dzieje się na radomskim lotnisku! Niebawem oficjalne rozpoczęcie pokazów. Organizatorzy podają, że na Sadkowie jest już ponad 30 tysięcy osób!

Kilka minut temu prezydenta Komorowskiego przywitali: Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski, Szef Sztabu gen. dyw. Jerzy Fryczyński, sekretarz stanu Czesław Mroczek, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

GODZ. 11.23

Widzów przywitał także Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia. - Miasto żyje tą imprezą od kilku dni. Mam nadzieję, że ludzie przyjeżdżający na Air Show 2013 po samych pokazach zwiedzą również nasze miasto. Jest wspaniała pogoda, wszyscy trzymamy kciuki za bezpieczeństwo. Cieszę się, że tak wielu widzów przybyło na pokazy - powiedział prezydent.

Tymczasem na radomskim lotnisku ląduje właśnie śmigłowiec W-3 Sokół z Prezydentem RP, Bronisławem Komorowskim i jego małżonką na pokładzie.

GODZ. 11.15


Zakończył się wspólny pokaz samolotu XA-41, za sterami którego siedzi Artur Kielak i akrobacyjnego TS-11 Iskra w prototypowym malowaniu.
- Witamy na Air Show w Radomiu. Mamy mnóstwo nowych rzeczy do zobaczenia. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy dobrze bawić się na Air Show w Radomiu. To jedyna, unikalna możliwość zobaczenia konstrukcji, których na co dzień nie ujrzymy. Jesteśmy dumni z tych pokazów - powiedział Zastępca Dowódcy Sił Powietrznych, gen. dyw. pil. Sławomir Kałuziński.

GODZ. 10:55

Prezentuje się właśnie para śmigłowców MI-24. W samo południe odbędzie się oficjalne rozpoczęcie pokazów. Pojawi się m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski.

GODZ. 10.30

Zakończył się pokaz Roberta Kowalika na samolocie Extra 300.

   

GODZ. 10.05

W dalszym ciągu trwa blok Aeroklubu Polskiego. Tymczasem mamy dla Was pierwsze zdjęcia autorstwa Szymona Wykroty. Tłumy ludzi zmierzają w stronę lotniska. (KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ)

     


GODZ. 9.15


Widzowie, którzy przybyli na lotnisko jak na razie skupiają się głównie na wystawie statycznej. Przemieszczają się wzdłuż ustawionych samolotów, podziwiając i fotografując je. Rozpoczął się już blok Aeroklubu Polskiego. Aktualnie na niebie paralotnie.

GODZ. 9.05

Jeżeli ktoś wybiera się na pokazy własnym samochodem, to informujemy, że od skrzyżowania ulic 25 czerwca i Żeromskiego jest ogromny korek, który ciągnie się przez całą ul. Lubelską aż do lotniska.

GODZ. 8.55

Już przed godziną 8:00 przed bramami lotniska czekały tłumy ludzi. Wejście odbywa się jednak w miarę płynnie, choć nie obyło się bez opóźnień. Kolejki do kas są, ale niewielkie, aby kupić bilet trzeba poczekać 5-10 minut. Za kilka chwil rozpocznie się blok Aeroklubu Polskiego.

GODZ. 8.50

Witamy z radomskiego lotniska! W godzinach porannych nad Radomiem była gęsta mgła, która już zniknęła. Jest słonecznie, choć na niebie są chmury.

GODZ. 7.30

O maszynach tegorocznego Air Show, biletach, imprezach towarzyszących, organizacji komunikacji miejskiej, parkingach, możecie czytać w naszej zakładce TUTAJ. Są tu też galerie zdjęć, m.in. z próbnych lotów. PLAN POKAZÓW NA SOBOTĘ ZOBACZ TUTAJ.

Zdjęcia z czwartkowych treningówGODZ. 7.00

Przypominamy, że pokazy będą odbywały się w sobotę i niedzielę w godz. 9-19. Od 7.30 rozpoczynać się będzie sprzedaż biletów; o godz. 8 otwarcie wejść na lotnisko; o godz. 9 do 11.20 rozpoczęcie pokazów w powietrzu Aeroklubu Polskiego; godz. 12.15 – 18.30 – blok wojskowy: pokazy grup akrobacyjnych i pokazy indywidualny. O godz. 18.30 – zakończenie pokazów.

Otwarcie Air Show 2013, na które zaproszony jest prezydent Bronisław Komorowski ma rozpocząć się o godz. 12. Wówczas będzie można zobaczyć desant spadochroniarzy z flagami państw uczestniczących w pokazach i defiladę lotniczą, na zakończenie której przewidziano przelot natowskiego samolotu E-3A Sentry systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
GODZ. 6.30

Ci, którzy wybierają się dziś na radomskie lotnisko, powinni pamiętać, że jeśli mamy spędzić cały dzień na słońcu, nieodzowne będą okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania, okrycie głowy. Pogoda w weekend ma być ładna, nie zapowiadano opadów.

Wygoda też jest istotna – przyda się rozkładane krzesełko lub koc. Warto też pamiętać o zatyczkach do uszu – zwłaszcza dla dzieci. Maluchy można zaopatrzyć w karteczkę z danymi kontaktowymi, imieniem, nazwiskiem, numerem telefonu komórkowego opiekuna - o zgubę w takim tłumie bardzo łatwo!

Nikt chyba też nie zapomni o lornetce, aparacie fotograficznym lub kamerze. Na imprezę wolno też wnosić statyw. 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Organizatorzy przestrzegają: na teren pokazów nie możemy wnosić wnosić napojów w pojemnikach większych niż 200 mililitrów (i to tylko w kartonikach lub plastikowych pojemnikach). Absolutnie nie możemy zabrać ze sobą czegoś co potrafi wznosić się w górę, np. baloników lżejszych od powietrza. A także zwierząt domowych, szkła, alkoholu, ostrych narzędzi, broni. Papierosy palić można tylko w wyznaczonych przez organizatorów miejscach. Absolutnie zabronione jest palenie w pobliżu samolotów! I nie śmiećmy! Śmieci unoszone przez wiatr również mogą być niebezpieczne dla samolotów!


GODZ. 6.00

Zapraszamy do śledzenia naszej relacji live z pierwszego dnia Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 20113 w Radomiu! Od godz. 9 będziemy relacjonowali dla Państwa wydarzenia jednej z największych imprez lotniczych w Polsce i Europie.


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy