Masz psa?

Masz psa?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Czipowanie psów od lat przeprowadzane jest w wielu państwach Unii Europejskiej. Radom jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które zdecydowało się właśnie na takie rejestrowanie czworonogów. Od 1 marca właściciele psów będą zobowiązani do zaczipowania zwierzaka w jednej z lecznic weterynaryjnych, które podpisały umowę z Urzędem Miejskim. Co ważne, zabieg może wykonać tylko lekarz. Czip, na którym będzie znajdował się numer identyfikacyjny, będzie wszczepiany podskórnie na szyi psa.

- "Zapewniam, że jest to czynność w 100% bezpieczna i bezbolesna dla zwierzaka. Chip jest wielkości ziarna ryżu i wprowadzany jest do organizmu przy użyciu odpowiedniej strzykawki z igłą. Urządzenie wykonane jest z biokompatybilnego szkła, które nie powoduje reakcji alergicznych. Po jednorazowym zaczipowaniu mikroprocesor działa do końca życia pupila. Czip jest aktywowany za pomocą czytnika radiowego. Jednak warto pamiętać o tym, że zabieg może być przeprowadzony tylko po wcześniejszej weryfikacji szczepień przeciwko wściekliźnie" - powiedziała lekarz weterynarii, Katarzyna Zwierzchowska.

Po zaczipowaniu właściciel ma obowiązek wpisania  psa do specjalnego rejestru w Urzędzie Miejskim w Radomiu. "Magistrat zakupił 4 tysiące czipów, które lecznice otrzymają bezpłatnie. Sam zabieg będzie musiał sfinansować właściciel psa. Koszt będzie wahał się między 15 a 20 zł. Dodatkowo zakupiliśmy ponad tysiąc czipów, które zostaną przekazane do schroniska dla bezdomnych zwierząt" - wyjaśniła dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim, Grażyna Krugły.

Czipowanie psów to przede wszystkim oręż do walki z procederem porzucania zwierząt przez właścicieli. Dzięki nadajnikowi Eko-patrol Straży Miejskiej wyposażony w czytnik radiowy, będzie mógł szybko i bezbłędnie wskazać i ukarać właściciela, który porzucił zwierzę. Oprócz tego łatwiej będzie odnaleźć zaginionego pupila. Mikroprocesor ułatwi w znaczny sposób wyrabianie specjalnego paszportu, który jest konieczny do podróży po krajach UE.

Mariusz Skopek

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy