Zmiana cen leków!

Zmiana cen leków!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Czy to znaczy, że leki będą droższe? Niekoniecznie. Te, które apteka zakupiła w hurtowni przed 1 stycznia 2012 r. będą miały nawet niższe ceny, ponieważ do nich będzie doliczana sztywna marża hurtowa, która wynosi 7% i tak otrzymamy cenę hurtową, do której znów należy doliczyć sztywna marżę detaliczną. Ustawa mówi, że hurtownie nie będą mogły udzielać aptekom żadnych rabatów, upustów, bonifikat, ponieważ Ministerstwo Zdrowia nałożyło na nie sztywne marże. Za niedotrzymanie nowych wytycznych, apteki mogą słono zapłacić. Jak twierdzą hurtownicy i aptekarze, ustawa jest dla nich niekorzystna, ponieważ będą musieli sprzedawać leki po niższych cenach niż dotychczas. Największym problemem są medykamenty z 2011 roku – hurtownie chcą je odsprzedawać, a apteki niekoniecznie chcą je kupować, bo wiedzą, że w następnym roku będą musiały je sprzedawać z nowymi, niższymi cenami. Co gorsza, aptekarze i hurtownicy nie otrzymali jeszcze nowych list leków refundowanych z nowymi cenami, obowiązującymi od 1 stycznia 2012 roku.

Nowa ustawa refundacyjna, z punktu widzenia specjalistów, poprowadzi do zdecydowanie niższych  zysków aptekarzy i hurtowni leków, a co za tym idzie – konkurencyjność cen w aptekach się skończy, bitwa o chorego również, być może niektóre apteki przestaną zamawiać leki, które zostaną objęte ustawą refundacyjną. Będzie je trudniej dostać. I to jest minus. Ale są też plusy – leki refundowane maja  być tańsze, więc summa summarum dla chorego to dobra wiadomość.
   

W Radomiu jest ponad 50 aptek. 17 września tego roku w Galerii Słonecznej została otworzona kolejna, choć dość nietypowa apteka – SUPER-PHARM. To sieć sklepów typu drugstore – połączenie apteki, drogerii i perfumerii. Liczne promocje, niskie ceny, nieustanne rabaty na większość produktów - na pewno warto tam zajrzeć.

red. K.S.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy