Winogronowa dieta na... mózg

Winogronowa dieta na... mózg
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Głównym powodem obniżenia sprawności umysłu i kłopotów z pamięcią jest niedostatecznie ukrwienie mózgu. A powodem tego może być zalegający w mózgu cholesterol, który dostaje się tam razem z krwią. Tę zależność zaobserwowano podczas eksperymentu z myszami – zwierzęta poddano wysokocholesterolowej diecie, a po kilku tygodniach miały odnaleźć umieszczoną w wodzie platformę. Myszy o wysokim poziomie chlesterolu myliły się częściej i odnalezienie platformy zajmowało im więcej czasu, niż zwierzętom odżywianym zdrowszym pokarmem.

Aby więc nie dopuścić do „zamulenia” mózgu, należy ograniczyć ilość i działanie cholesterolu. A więc, po pierwsze, unikać cholesterolowych bomb (np. wątróbka, żółtka jajek), a po drugie - jeść dużo produktów, które poprawiają naszą koncentrację i pamięć, np. czarne jagody, truskawki i - co przetestowali amerykańscy naukowcy – soję. Udowodniono, że im więcej produktów sojowych znajduje się we krwi, tym osiąga się lepsze wyniki w testach sprawdzających umiejętności planowania, organizacji i myślenia abstrakcyjnego (eksperyment przeprowadzono na grupie 30 osób o średniej wieku wynoszącej 74 lata). Osoby biorące udział w teście miały w swojej diecie m.in. mleko sojowe i serek tofu. Jak wyjaśniają naukowcy, soja zawiera tzw. izoflawony, które usprawniają działanie mózgu.

O zdrowotnych właściwościach czerwonego wina napisano już niemal tomy. Ale amerykańscy naukowcy, podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Neurobiologicznego w Atlancie przedstawili badania, z których wynika, że sok z czerwonych winogron i czerwone wino nie tylko – co wiadomo od dawna – dobrze działają na serce, ale także mają dobroczynny wpływ na nasz umysł. Otóż sok z czerwonych winogron i czerwone wino obniżają poziom cholesterolu, który działa na nasz umysł jak hamulec. To oznacza, że poprawiają sprawność umysłu.

Przeciwutleniacze zawarte w soku z winogron mogą poprawiać pamięć, zwłaszcza u osób w zaawansowanym wieku. W trakcie eksperymentów na szczurach i myszach udowodniono, że podobne działanie ma również czerwone wino - zawarte w nim flawonoidy nie pozwalają łączyć się niezdrowym białkom w większe kompleksy, które mogą uszkodzić mózg. Zwierzęta, poddane winogronowej i winnej diecie, znacznie lepiej radziły sobie w testach wymagających od nich inteligencji i orientacji przestrzennej niż myszy, które nie dostawały soku z winogron i wina.Aleksandra Załęska, fit.pl, fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy