Siemię lniane – zdrowy sprzymierzeniec odchudzania

Siemię lniane – zdrowy sprzymierzeniec odchudzania
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Dobroczynne składniki

Siemię lniane zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Poza tym stanowi bogactwo błonnika i źródło wielu witamin i minerałów. Pomaga zwalczać zbyt wysoko cholesterol oraz nowotwory. Stosowane jest do łagodzenia szeregu dolegliwości układu pokarmowego, a także oddechowego, oraz zewnętrznie. Ma przede wszystkim działanie osłonowe oraz stabilizujące. Zawiera bardzo dużo substancji śluzowych.

W 100 g zawarte jest:

  • 42 g tłuszczów w tym 29 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, 7,5 g jednonienasyconych;
  • 27 g błonnika;
  • 18 g białek o bardzo korzystnym zestawie aminokwasów;
  • 1,6 mg witaminy B1 (126% dziennego rekomendowanego spożycia);
  • 0,473 mg witaminy B6 (36% dziennego rekomendowanego spożycia);
  • 392 mg magnezu (106% dziennego rekomendowanego spożycia);
  • 255 mg wapnia;
  • 5,73 mg żelaza (46% dziennego rekomendowanego spożycia);
  • 4,34 mg cynku (43% dziennego rekomendowanego spożycia).

Jak kupować siemię lniane?

Najbardziej popularne jest siemię lniane brązowe. Czasem spotkać można złote siemię lniane – budwigowe, bogatsze w składniki aktywne. Najczęściej można go kupić w sklepie ze zdrową żywnością.

Związki, które zawiera siemię lniane łatwo się utleniają, dlatego nie warto kupować fabrycznie zmielonego siemienia. Najlepiej kupić siemię lniane w ziarenkach i na bieżąco mielić w zwykłym młynku do kawy. Z tymże warto mieć osobny młynek do mielenia ziarenek, gdyż kawa ma bardzo intensywny zapach i trudno go pozbyć się z młynka. Siemię należy mielić krótkimi, pulsacyjnymi naciśnięciami guzika młynka. Po zmieleniu siemię przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku, ale musimy spożyć je szybko, gdyż zawarte w nim tłuszcze szybko jełczeją.

Ile i jak spożywać?

Optymalne, dziennie spożycie siemienia lnianego powinno wynosić 2-3 łyżeczki dziennie. Najczęściej spożywa się siemię lniane po wcześniejszym namoczeniu w wodzie. Nasiona powiększają swoją zawartości i wytwarza się kisiel. Śluz uzyskany z namoczonych nasion można nałożyć na włosy, dzięki czemu zostaną one odpowiednio nawilżone. Idealnie sprawdzi się również, gdy twoje paznokcie są suche i łamliwe – wystarczy namoczyć dłonie w lnianym kiślu.

Nie zaleca się spożywania ziaren siemienia na sucho, gdyż może dojść do zapchania przewodu pokarmowego.

Na co pomaga?

Siemię lniane jest wykorzystywane w leczeniu biegunki – powstały po namoczeniu ziaren kisiel należy spożywać 2-3 razy dziennie, aż do ustąpienia biegunki. W schorzeniach górnych dróg oddechowych, do kiślu należy dodać 2 łyżki naturalnego miodu pszczelego. Powstała mikstura nawilży śluzówki i wzmocni układ immunologiczny, ułatwiając powrót do zdrowia.

Zmielone nasiona siemienia lnianego można dodawać wszędzie – do jogurtów, sałatek, koktajli owocowych i warzywnych.

fit.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy