Palisz? Umrzesz 22 lata wcześniej!

Palisz? Umrzesz 22 lata wcześniej!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

- Będziemy dystrybuować materiały tematyczne do 10 szkół wyższych oraz 11 placówek służby zdrowia będących pod nadzorem naszej stacji. W siedzibie PSSE będzie można zobaczyć wizualizację tematyczną. Z kolei w godz. 11:00-14:00 zapraszamy do naszego punktu informacyjno-edukacyjnego przy dworcu PKS, gdzie będziemy rozdawać materiały edukacyjne - wylicza Beata Nowak, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.  

W ramach akcji Sanepidu zostaną oplakatowane budynki radomskich dworców, wyemitowane elektroniczne hasła tematyczne na ekranach informacyjnych na dworcu PKP oraz hasła i informacje tematyczne wygłoszone przez megafony na dworcu PKS.

Według badań przeprowadzonych w 2009 roku, codziennymi palaczami jest 29%, a okazjonalnie po papierosy sięga 2% dorosłych Polaków. Łączna liczba osób palących to ok. 9 mln, co nadal plasuje Polskę powyżej średniej Unii Europejskiej.
 
Najwięcej palących jest wśród mieszkańców dużych miast (37% w miastach powyżej 500 tys.). Najczęściej palą też osoby o niższym statusie społecznym, z wykształceniem zasadniczym zawodowym (43%) oraz osoby, które deklarują, że ich warunki materialne są złe (41%).

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku w Polsce na choroby odtytoniowe umiera 38% mężczyzn w średnim wieku (35 – 69 lat) i 13% kobiet w tym samym przedziale wiekowym. Z powodu palenia tytoniu Polacy w średnim wieku tracą ok. 22 lat życia.

Poważnym problemem jest również bierne palenie. Warto przypomnieć, że dym papierosowy zawiera co najmniej 4 tys. związków chemicznych, z których 40 to substancje rakotwórcze. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, iż inhalując biernie dym, zarówno w domu jak i w miejscach publicznych, szkodzi swojemu zdrowiu. Najczęstsze narażenie niepalących na dym tytoniowy występuje w domu – 53%, ale także na przystankach i obiektach komunikacji miejskiej – 44% oraz w lokalach gastronomicznych – 39%.

Szokujące są dane na temat biernego narażenia dzieci na dym tytoniowy. Wyniki badań przeprowadzonych w populacji dorosłych mówią o 92% rodziców przyznających się do palenia w obecności dzieci.

Narażenie na dym tytoniowy w przypadku dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, prowadzi do częstego występowania wielu chorób. Badania epidemiologiczne wskazują, że palenie podczas ciąży i w obecności ciężarnej może również zwiększać u dzieci ryzyko zachorowania na choroby alergiczne, infekcje dróg oddechowych i nowotwory. Dzieci kobiet, które palą podczas ciąży, rodzą się z objawami zespołu uzależnienia od tytoniu. Cechują się gorszym rozwojem psychofizycznym, cierpią na zaburzenia układu nerwowego, które objawiają się impulsywnością, niepokojem, nadwrażliwością oraz trudnościami w przystosowaniu.

źródło: PSSE w Radomiu

Norbert Nowocień

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy