Darmowe badania profilaktyczne - nie przegap!

Darmowe badania profilaktyczne - nie przegap!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

– Zaproszenia wysyłane były od 2007 roku przez Narodowy Fundusz Zdrowia, od 2009 działania te przejęły Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące. W województwie mazowieckim codziennie wysyłanych jest po kilkanaście zaproszeń do kobiet. Nasze możliwości są wykorzystywane w stu procentach, a nawet więcej, ponieważ niektóre kobiety, które stale nie zgłaszają się na badania, otrzymują liczne przypomnienia – mówi Dagmara Mokwa, z-ca Kierownika Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego. - Zaproszenie jest jedynie formą przypomnienia o konieczności badań profilaktycznych. Na naszej stronie www.bezplatnacytologia.pl znaleźć można wykaz 306 placówek w województwie mazowieckim, gdzie na badanie cytologiczne mogą zgłosić się kobiety między 25 – 59 rokiem życia, które w przeciągu ostatnich trzech lat nie miały robionych badań w ramach tego programu – dodaje Dagmara Mokwa.

Kobiety, które są pod stałą opieką lekarza i regularnie robią badania na kosz NFZ lub robią je prywatnie, również mogą skorzystać z programu badań profilaktycznych:

- Zachęcamy również takie panie, ponieważ warto informacje o swoim zdrowiu czerpać z kilku źródeł. Dobrze jest potwierdzić nawet dobre wyniki. Współpracujemy z 11 ośrodkami diagnostycznymi, gdzie pracują świetni specjaliści, nastawieni na szczegółowe badania. Są to badania profilaktyczne, więc zazwyczaj pracują oni na zdrowych komórkach, dlatego nastawieni są na bardzo drobiazgowe badania – wyjaśnia Dagmara Mokwa.

Kobiety, które skorzystają z badań profilaktycznych, w przypadku kiedy wyniki nie są prawidłowe, objęte zostaną dalszą opieką. – Przede wszystkim placówka, gdzie zrobiono badanie, ma obowiązek poinformować pacjentkę o niepokojącym wyniku. Jeżeli nie odbierze ona wyników badań, wówczas Wojewódzki Ośrodek Koordynujacy podejmuje działania monitujące pacjentkę. Zapewniamy również dalsze badania diagnostyczne w przypadku, kiedy wyniki nie są prawidłowe – dodaje Dagmara Mokwa. - Należy pamiętać, że wczesna wykrywalność wszelkiego rodzaju zmian, daje duże szanse na stuprocentowy powrót do zdrowia. Pacjenci sami powinni dopytywać się w swoich przychodniach i u lekarzy pierwszego kontaktu, jakie badania profilaktyczne im przysługują. Warto, aby zawsze przyświecała nam myśl, że „Lepiej zapobiegać niż leczyć!” - dodaje

Obecnie dostępne to programy profilaktyczne:

Aleksandra Jabłonka (a.jablonka.cozadzien@op.pl)

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy