Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W związku z kampanią została zwołana konferencja prasowa w siedzibie Komendy Miejskie Straży Pożarnej w Radomiu, na której obecny był  m.in. st. bryg. Paweł Frątczak rzecznik komendy Głównej Straży Pożarnej. Na spotkaniu z dziennikarzami strażacy mówili jak ważne jest uświadamianie społeczeństwa odnośnie zagrożeń jakie niesie ze sobą dwutlenek węgla. Do największej liczby zatruć czadem dochodzi w okresie tak zwanego sezonu grzewczego, czyli od października. Dlatego też Straż Pożarna wyszła naprzeciw temu problemowi z kampanią prewencyjną ,,Nie dla czadu”.

,,Ostatnie dni kiedy temperatura spadła znacznie poniżej zera, w naszych statystykach gwałtownie wzrosła liczba nie tylko zatruć tlenkiem węgla, ale i pożarów”- powiedział rzecznik. Od Piątku w Polsce zginęło w wyniku zatrucia czadem 11 osób, a 90 uległo podtruciu. W tym samym czasie doszło również do 1704 pożarów w których zginęło 8 osób, a 84 odniosło obrażenia- dodał.

Problem zatruć nie dotyczy tylko jednej grupy społecznej. Poszkodowani są zarówno osoby z wyższym jak i niższym wykształceniem ci lepiej i gorzej sytuowani, więc gdzie leży problem? W świadomości Polaków, którzy lekceważą zagrożenie- ,,właściciele są zobowiązani do udostępnienia swojego mieszkania, ale spotkaliśmy się z takimi przypadkami, że po wyjściu osoby, która dokonuje przeglądu właściciel zasłania kratki wentylacyjne” – mówi Frątczak.

Należy pamiętać o prawidłowej wentylacji pomieszczeń, tlenek węgla jest niewidoczny i bezwonny dlatego określono go mianem ,,cichy zabójca”. Straż pożarna przekonuje do zakupu czujnika czadu, który na pewno uchroni nas od tragedii.

W ramach kampanii ,,nie dla czadu" poza indywidualnym uświadamianiu społeczeństwa w ich domach i roznoszeniem ulotek, Straż Pożarna rozpowszechnia również 7 min. film pokazujący zagrożenia jakie niesie ze sobą tlenek węgla. Zapraszamy do obejrzenia.ŁG

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy