Ratyfikacja ACTA zawieszona!

Ratyfikacja ACTA zawieszona!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Na zwołanej konferencji prasowej Premier poinformował, że dokonał dogłębnego przeglądu dokumentacji oraz przeprowadził rozmowy z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim, a także z Ministrem Administracji i Cyfryzacji Michałem Bonim. 
Donald Tusk ogłosił, że zawiesza ratyfikację umowy dotyczącej ACTA do końca 2012 roku, ponieważ należy upewnić się czy te zapisy są stuprocentowo bezpieczne dla obywateli. 
Stwierdził również, że podczas poprzednich konsultacji z przedstawicielami interesów i punktu widzenia internautów, nie były właściwie reprezentowane.

ACTA - Anti Counterfeiting Trade Agreement ( umowa handlowa przeciwko podróbkom) to dokument, który powstał w 2007 roku w USA. Na jego kształt miały ogromny wpływ instytucje lobbujące na rzecz ochrony własności intelektualnej. Czym tak naprawdę jest układ ACTA? To umowa  między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego od niedawna należy UE. 

Początkowe zapisy w ACTA nie miały na celu wprowadzania żadnych znaczących zmian w państwach, w których umowa zostanie wdrożona. Natomiast późniejsze ustalenia jednoznacznie mówią, że będzie taka ingerencja w wewnętrzne sprawy krajów Unii Europejskiej przyjmujących ten dokument. Przeciwnicy ACTA podkreślają, że wielkim ograniczeniem jest zgoda dostawców internetu i właścicieli serwisów do monitorowania zachowań internautów (art. 27). Ten zapis wyraźnie mówi o większych kosztach działalności w sieci, ale przede wszystkim naruszy wolność internautów. Umowa wprowadza również wiele zmian dla zwykłego internauty i tak: jeśli wysyłamy maile, musimy się liczyć z faktem skanowania naszych treści przez dostawcę internetu. ,,Wysyłamy przecież pliki, filmy czy muzykę i za to odpowiada dostawca. To jest podstawowy błąd tej ustawy” - wyjaśnia programista. 

Decyzję o podpisaniu umowy ACTA Unia Europejska podjęła w trakcie trwania polskiej prezydencji na posiedzeniu 15-16 grudnia 2011 r. 

AP/ŁG

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy