Oscar Amerykański kontra Polski

Oscar Amerykański kontra Polski
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Waldemar Majcher kilka dni temu otrzymał list od prawników Akademii Filmowej z USA. Domagają się w nim zmiany nazwy corocznych nagród "Ludowych Oskarów", ponieważ bezprawnie wykorzystują prestiż filmowych Oscarów.

,,Ludowe Oskary” swoją nazwę zawdzięczają Oskarowi Kolbergowi, wybitnemu XIX-wiecznemu polskiemu etnografowi, który od 1974 roku patronuje nagrodzie i stowarzyszeniu, a nie amerykańskiej kinematografii, więc nie wiem, dlaczego ta cała afera – tłumaczy Majcher. W dodatku nasza statuetka nie przypomina w niczym tej rozdawanej w Hollywood – dodał.

Wytwarzaniem mazurskich kafli zajmuje się pan Majcher i chce jak najszybciej to wszystko wyjaśnić, dlatego napisał list do Akademii, ale wątpi, że przekona ją do swoich racji. Polska Akademia zarejestrowała w polskim Urzędzie Patentowym znak słowny "Oscar" oraz jego rodzimą wersję. Gdy prawnicy amerykańskiej akademii będą obstawać przy swoim, stowarzyszenie zmieni nazwę nagrody.

Akademia Filmowa, która widzi zagrożenie w polskich twórcach ludowych - to niedorzeczne.  Faktem jest, że tak duża instytucja jak Akademia Filmowa w Hollywood widzi konkurenta.

Nagrody rozdane w ubiegłym roku pokazują najlepiej dysonans miedzy dwoma instytucjami:

Natalie Portman ("Czarny Łabędź")


Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej za wideoklip Jasio konie poił:


Źródło:Gazeta Wyborcza


ŁG

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy