Nowelizacja ustawy antynarkotykowej

Nowelizacja ustawy antynarkotykowej
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Od tego czasu nawet najmniejsza dawka jakiegokolwiek narkotyku, którą będziesz miał przy sobie, grozi wyższą karą niż dotychczas. Aczkolwiek ustawa nie jest precyzyjna, ponieważ nie określa konkretnie ilości gramów, które można mieć przy sobie i nie obawiać się kary.

Tak brzmi treść artykułu 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii: "Jeżeli przedmiotem czynu (...) są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości”.

Nie mniej jednak posiadanie choćby najmniejszej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych, grozi karą do 3 lat pozbawienia wolności. Rok więzienia przewidziany jest dla osób, które miały mniejsze przewinienia w związku z narkotykami.  

Policja nadal traktuje posiadanie zakazanych środków odurzających za przestępstwo, więc nie wolno tego bagatelizować. Natomiast to prokurator decyduje, czy wszczynać postępowanie karne czy je umorzyć. Każda ze spraw będzie rozpatrywana indywidualnie. Przecież nie chodzi o to, by przeludnić więzienia, ale o to, by w umiejętny sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się narkomanii w naszym kraju, bo to nadal duży problem.

Piątkowa nowelizacja ustawy przewiduje podniesienie kar za posiadanie narkotyków z 8 lat do 10, a za handel zakazanymi substancjami z 10 lat do 12 lat więzienia.

Coraz więcej młodych ludzi sięga po tego typu środki odurzające z przeróżnych powodów. Konsekwencje są opłakane - uzależnienie, patologia. Może zwiększenie kar za styczność z narkotykami spowoduje, że ten problem ulegnie zmianie na lepsze. Gdzie możesz szukać pomocy? - Poradnia Uzależnień działająca przy Stowarzyszeniu Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego KARAN, telefon: 48 36- 220 – 46 oraz przy ul. Reja 5/1. Bezpłatna infolinia 0800120289.

Chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami na ten temat - napisz do nas.

Źródło: http://wyborcza.pl

red. K. S.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy