Mamy 4 tys. pensji, ale kupimy za to mniej

Mamy 4 tys. pensji, ale kupimy za to mniej
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W sektorze przedsiębiorstw przeciętne wynagrodzenie wzrosło w grudniu do 4015 zł. Poza radością pracowników cieszą się również ekonomiści, minister finansów i szef banku centralnego.  Uważają, że nasza gospodarka doskonale sobie radzi w dobie kryzysu - stąd te, a nie inne liczby. Ubiegły rok zakończył się wzrostem PKB przekraczającym 4 proc. Firmy się rozwijają, budownictwo po okresie stagnacji znowu kwitnie, ludzie chętnie kupują - to wszystko sprzyja rozwojowi naszej gospodarki.

Jednak nie ma róży bez kolców, pomimo rosnących płac, stać nas na coraz mniej. "Wzrost wynagrodzeń nie jest wprost proporcjonalny do wzrostów cen" - mówi prof. Maria Drozdowicz- Bieć ze Szkoły Głównej Handlowej.

Dane o wynagrodzeniach Polaków pochodzą z tzw. sektora przedsiębiorstw - dotyczą 5,5 mln osób, które są zatrudnione w przemyśle, budownictwie i usługach. Należy pamiętać, że w comiesięcznej statystyce umykają firmy, zatrudniające do dziesięciu osób, jak również cała budżetówka i sektor finansowy.

Ubiegłoroczna wysoka inflacja była dla wielu zaskoczeniem. Społeczeństwo coraz bardziej odczuwa podwyżkę żywności i drożejącego paliwa, więc dlaczego firmy nie dają podwyżek swoim pracownikom? Mają przecież doskonałe wyniki finansowe, a na kontach posiadają oszczędności przekraczające 200 mld zł. "To bardzo racjonalne, ale zamrożona gotówka na ich kontach to nie do końca dobra informacja, ponieważ w trudnych czasach nie chcą wydawać swoich zysków, co mogłoby się przyczynić  do wzrostu PKB"- wyjaśnia Drozdowicz- Bieć.

W Polsce zjawisko przeważania wzrostów cen od płac rośnie. Jest tak m. in. w  województwie świętokrzyskim dotyczyło to pierwszego,  drugiego, i trzeciego kwartału 2011 r. Na tle tych województw lepiej wypadały  woj. podlaskie, warmińsko- mazurskie i dolnośląskie – w tych regionach polski pensje kurczyły się tylko przez dwa kwartały.
A jak wyglądają twoje zarobki, jesteś z nich zadowolony? Zapraszamy do komentowania.
Źródło: Gazeta Wyborcza, GUS

ŁG

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy