Jan Paweł II a Gorbaczow

Jan Paweł II a Gorbaczow
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Stanisław Dziwisz w opublikowanym w środę oświadczeniu napisał, że Jan Paweł II nigdy nie podejmował rozmowy z prezydentem ZSRR Michaiłem Gorbaczowem odnośnie tematyki stanu wojennego.

foto:Wikipedia
W oświadczeniu możemy przeczytać: W imię prawdy historycznej czuję się w obowiązku sprostować informacje podawane przez media, że były prezydent Michaił Gorbaczow usłyszał z ust Ojca Świętego Jana Pawła II, że wprowadzenie stanu wojennego było decyzją słuszną. Te doniesienia nie mają nic wspólnego z prawdą. Wieloletni osobisty sekretarz papieża wyraźnie powiedział, że po konsultacjach jakie przeprowadził z osobami uczestniczącymi w tego typu spotkaniach papieża z Gorbaczowem, jednoznacznie stwierdził, że Ojciec Święty nie rozmawiał o stanie wojennym z panem Gorbaczowem.

Jak zaznaczał metropolita krakowski Stanisław Dziwisz (..)ocena Jana Pawła II odnośnie stanu wojennego była zdecydowanie negatywna i potępiająca całe wydarzenie. W swoich sercach nosimy słowa papieża, który mówił ,, Coście zrobili z tym narodem”. Dlatego chcę jasno powiedzieć, że nie zasługiwał na takie potraktowanie.

Gorbaczow rozmowę z papieżem wspomina w dokumencie Ewy Ewart  ,,Michaił Gorbaczow - Człowiek, który zmienił świat". Film dokumentalny zostanie pokazany w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia na antenie TVN24. Według portalu TVN24.pl  Gorbaczow wyraźnie opowiada w dokumencie, że zapytał Jana Pawła II, co myśli o stanie wojennym. Na co papież odrzekł ,,to była słuszna decyzja". Ale nijak to się ma do oficjalnych informacji, jakie posiadamy czy to na piśmie, czy publicznych wypowiedzi papieża. Tam nigdy takich słów nie usłyszeliśmy.

Źródło: PAP

Ł.G

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy