"Z kolekcji rysunku. Pamięci Tadeusza Brzozowskiego"

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Wernisaż odbył się w sobotę (1 grudnia) przy okazji prezentacji najlepszych prac dyplomowych absolwentów ASP. Dla miłośników sztuki współczesnej jest to podwójne wydarzenie, gdyż mogą z bliska przyjrzeć się pracom młodego pokolenia, jak i bogatej kolekcji rysunku doświadczonych i uznanych artystów. 

Wystawa rysunku została zorganizowana dla uczczenia pamięci Tadeusza Brzozowskiego. W radomskim Muzeum Sztuki Współczesnej tuż przed śmiercią Brzozowskiego w 1987 roku można było zobaczyć ponad 300 rysunków jego autorstwa. Brzozowski należał do krakowskiego środowiska twórców. Była profesorem malarstwa i rysunku. Uprawiał różne techniki artystycznego wyrazu: malarstwo (także ścienne), rysunek, scenografię. Jego twórczość łączy się z  surrealizmem.

"Z kolekcji rysunku" - galeria zdjęć

- Otworzyliśmy tę wystawę dla uczczenia pamięci wielkiego malarza i przyjaciela naszego muzeum. Chcieliśmy przypomnieć o związkach Tadeusza Brzozowskiego z radomskim muzeum. Przez lata uczestniczył w wystawach przez nas organizowanych - tłumaczy Mieczysław Szewczuk, teraz kierownik MSW w Radomiu. - Ekspozycja przedstawia fragment kolekcji muzeum. Większość rysunków, które od soboty możemy oglądać, pochodzi z zespołu prac, które wybraliśmy w 1995 roku na wystawę polskiego rysunku w Berlinie pt. "Mistrzowie rysunku". Zorganizowaliśmy ją w ramach festiwalu kultury polskiej “Grenzenlos – Bez granic. Spotkania z Polską”.

Ale na wystawie "Z kolekcji rysunku" są również prace późniejsze, nawet dary z 2012 roku.

Możemy zobaczyć prace 40 artystów, w tym: Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Jana Tarasina, Sylwestra Ambroziaka, Jacka Waltosia, Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego, Henryka Stażewskiego, Stanisława Fijałkowskiego, Rajmunda Ziemskiego i wielu innych wybitnych twórców.

- Przedstawiamy różne techniki rysunku, zarówno dzieła gęsto rysowane, jak i te szkicowe.  Artyści przedstawiają świat realny, swoje światy wyobraźni i różne abstrakcje - mówi kierownik MSW.


Dorota Trojanowska/fot. Michał Sołśnia

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/4_kultura/kalendarium/tn_dsc_9251.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96