Tajemnice Czarnego Lądu

Tajemnice Czarnego Lądu
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Wystawa pod tytułem „Tajemnice Czarnego Lądu” to niezwykle interesująca wędrówka śladami głównych bohaterów kultowej powieści – Stasia i Nel. Ekspozycja etnograficzna ukazuje kulturę krajów znajdujących się na trasie wędrówki bohaterów „W pustyni i w puszczy”. Wystawa przybliża niezwykle ciekawe i niestety zupełnie nieznane Europejczykom kraje – Egipt, Sudan, Etiopię i Kenię. Każdemu z tych krajów została poświęcona osobna część wystawy.

Zgromadzone eksponaty takie jak: przedmioty użytku codziennego, instrumenty, naczynia, a także stroje oraz biżuteria pozwolą zwiedzającemu poczuć gorący pustynny klimat. Niewątpliwie wielką atrakcją jest oryginalny 8 metrowy namiot beduiński. Odrębną grupę eksponatów stanowią podpórki pod głowę (wspomagacze snów), używane nie tylko do spania ale również do rytualnych inicjacji plemiennych związanych z przejściem od wieku dziecięcego w dorosłość. Oddzielnie wyeksponowane zostały zwierzęta zamieszkujące odległe kraje, między innymi krokodyle nilowe i migrujące do Egiptu bociany. Bardzo ciekawie zaprezentowana została również broń sudańska, liczne eksponaty takie jak: noże, włócznie oraz miecze pomogą przybliżyć obyczajowość odległych kultur.

Interesującym elementem wystawy jest część poświęcona wydaniom książkowym powieści „W pustyni i w puszczy”, które ukazywały się na przestrzeni ostatnich stu lat. Na wystawie będzie można się zapoznać z wydawnictwami: przedwojennymi, ilustrowanymi oraz obcojęzycznymi. W planach muzeum jest również uatrakcyjnienie wystawy poprzez organizowanie spotkań z Afrykanami mieszkającymi w Polsce oraz koncertami i wykładami poświęconymi temu tematowi.

Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2012 roku mamy, więc sporo czasu, aby wybrać się do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

MIEJSCE - Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

BILET - normalny - 8 zł

            ulgowy z przewodnikiem - 6 zł

            ulgowy - 5 zł


Wystawa "Tajemnice Czarnego Lądu"

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Rynek 11, 26-600 Radom


Zdjęcia i materiały wykorzystano w artykule dzięki uprzejmości Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

A.J.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy