Symetria i Asymetria

Symetria i Asymetria
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


prof. Andrzej GieragaCelem wystawy było przedstawienie prac na zasadzie przeciwieństwa, gdyż dla symetrii kontrapunktem jest asymetria. Ta wystawa wyróżnia się tym, że w Galerii "Rogatka" zazwyczaj prezentowane są prace jednego twórcy, a teraz możemy obcować z dziełami wielu artystów, dzięki czemu motyw przewodni wystawy został zaprezentowany w różnorodnym, indywidualnym i ekspresywnym ujęciu. Według prof. Andrzeja Gieragi: - Każdy artysta może tu udowodnić, że potrafi w swojej sztuce pokazać symetrię i asymetrię. Pierwiastek geometryczny w twórczości zaproszonych artystów przewija się w czystej geometrii, ale także w formie, która nie mówi o niej wprost, ale kojarzy się z nią w warstwie strukturalnej dzieła. W geometrii zawarty jest głęboki sens, z nią również związane są emocje. Symetria i asymetria

Pomysłodawcą oraz głównym organizatorem wystawy jest prof. Andrzej Gieraga. Jak stwierdził: -Każdy pomysł rodzi się w sposób nieoczekiwany. Pomysł na stworzenie tego typu wystawy narodził się rok temu w związku z wystawą indywidualną "Symetrie" w malarstwie artysty krakowskiego Michała Misiaka w Śródmiejskim Forum Kultury. Wówczas zakiełkowała myśl zorganizowania wystawy zbiorowej małych form malarskich, która formą, a także problematyką nawiązywałaby do hasła symetrii.

Wystawa narodziła się w Łodzi i tam też była jej pierwsza odsłona, następnie prace zaprezentowano w Szczecinie, Koszalinie, Gdańsku i teraz możemy je oglądać w naszym mieście. Natomiast jej następny wernisaż odbędzie w Budapeszcie. Narodziła się już druga koncepcja wystawy, będzie to geometria i metafora w miniaturze, jej inauguracja również, jak w przypadku "Symetrii i asymetrii", będzie miała miejsce w Łodzi - jak dodał prof. Gieraga.

Symetria i asymetriaWarunkiem uczestnictwa w wystawie "Symetria i asymetria" było stworzenie pracy w formacie 30x30, dzięki czemu prezentowane formy, mimo wielorakiej interpretacji i przedstawienia motywu przewodniego, miały punkt wspólny, jednakową płaszczyznę dla artystycznego przekazu. Były to grafiki, formy przestrzenne i obrazy. Pomysł okazał się trafiony, gdyż wędrując pomiędzy twórczymi dysonansami odczuwamy ciągłość zaprezentowanego hasła symetrii i jej przeciwieństwa asymetrii.

Pomysłodawca prof. Andrzej Gieraga odniósł się do hasła przewodniego wystawy następująco: -Według Władysława Tatarkiewicza - "Sztuka jest to odtwarzanie rzeczy, konstruowanie form". Dotyczy to głównie konstruowania form. Język geometrii jest bardzo adekwatny do symetrii i asymetrii.  Język mimetyczny, którym posługujemy się i odtwarzamy rzeczywistość, utrudnia nam przedstawienie obu form jednocześnie.


Godziny otwarcia galerii:

wtorek-piątek 11.00-15.00
sobota 9.00-13.00
D.T.-P.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy