"Radom - świadectwo przeszłości"

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Wystawę "Radom - świadectwo przeszłości" możemy oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Nasze miasto przedstawione zostało w ikonografii, fotografii, a także w malarstwie. Ekspozycja dostępna będzie do 30 grudnia.

Wystawa powstała we współpracy kilku działów muzeum ze względu na różnorodność materiału. Tłem do ekspozycji jest oryginalna ikonografia, zwłaszcza drzeworyty, które były publikowane w prasie XIX-wiecznej. Przedstawiają one architekturę Radomia, a także ważne wydarzenia dla miasta. Kolejną grupą są pocztówki, które przedstawiane są w kolejności chronologicznej do lat 80. XX wieku. Najstarsze z nich pochodzą z 1900 roku. Dla zwiedzających udostępnione są obrazy przedstawiające widoki Radomia, autorstwa Hansa Kobera, Józefa Brandta, Władysława Dobrowolskiego, a także akwarele Andrzeja Wajdy z lat 40. Wystawione zostały także fotografie, na których uwieczniono architekturę miasta. W specjalnych gablotach umieszczone zostały m.in. pamiątki po majorze Osińskim, stare fraki urzędnicze, wytwory radomskiego rzemiosła i przemysłu. Wśród wytworów rzemiosła nie zabrakło srebra, broni, rowerów, elementów mody (torebki, wachlarze, karnety).

- Po raz pierwszy pokazujemy duży wybór pamiątek i eksponatów związanych z naszym miastem. Nie będzie w tej wystawie wyraźnego podziału na dziedziny muzealne. Będzie to mieszanka eksponatów historycznych, jak i z dziedziny sztuki oraz bibelotów i pamiątek. Wspólnym mianownikiem jest tylko Radom. Takiego zbioru pamiątek związanego z naszym miastem jeszcze nie było - powiedział na konferencji prasowej dyrektor muzeum Adam Zieleziński.


Godziny otwarcia muzeum:
poniedziałek: 10.00 - 15.00, wtorek: 9.00 - 15.00, środa: 9.00 : 15.00, czwartek: 9.00 - 15.00,
piątek: 10.00 - 17.00
sobota - nieczynne, niedziela: 10.00 - 16.00

Dorota Trojanowska/Fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/4_kultura/historia_1.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96