Nowe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Nowe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę 16 listopada o godz.14.00 na uroczyste otwarcie nowych wystaw:

MUZEUM RZEŹBY WSPÓŁCZESNEJ - "RETROSPEKTYWA" MAGDALENY WIĘCEK-WNUK

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku po raz drugi prezentuje w szerokim wyborze twórczość profesor Magdaleny Abakanowicz - niezwykle utalentowanej polskiej rzeźbiarki, autorki pomników, rzeźb monumentalnych i kameralnych oraz rysunków. Absolwentka studiów z zakresu malarstwa i rzeźby w PWSSP w Sopocie. Zadebiutowała socrealistyczną rzeźbą Górnicy (1952). Wraz z Marianem Boguszem zainicjowała Biennale Form Przestrzennych w Elblągu. Początkowo uprawiała rzeźbę figuratywną, obdarzoną dramatyczną ekspresją. W latach 60. tworzyła głównie monumentalne, plenerowe realizacje i przestrzenne konstrukcje, których głównym tworzywem był metal. OdesPLNa od figuracji w kierunku abstrakcyjnej, amorficznej formy i struktury. Obok prac plenerowych tworzyła coraz bardziej wysmakowane formy w kamieniu, mosiądzu, stali i brązie. Wykładała w ASP w Poznaniu (1966-1982) i na Królewskiej Akademii Sztuki w Hadze (1983-1984). W 1970 r. związała się z warszawską Galerią Współczesną, gdzie wystawiała często w duecie ze Stefanem Gierowskim. Artystka uczestniczyła w wielu międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej, m.in. w Paryżu, Tokio, Antwerpii, Padwie, Essen, Florencji, Genewie i in. Wystawa będzie miała charakter przekrojowy. CRP zaprezentuje kilkadziesiąt prac artystki z różnych okresów jej twórczości.

GALERIA "MONUMENTALNA" - NOWE DZIEŁA W KOLEKCJI

W roku 2013 korzystając z środków finansowych własnych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wzbogaciło swoją kolekcję o dzieła kilku wybitnych współczesnych rzeźbiarzy: Małgorzaty Malinowskiej i Marka Kijewskiego, Krzysztofa Bednarskiego, Jarosława Kozakiewicza, Piotra Kurki, Jakuba Bąkowskiego i Marty Pszonak. Zakupiono także rzeźbę Wacława Szymanowskiego z 1911 r. "Płacząca". Oprócz zakupów kolekcja wzbogaciła się o rzeźby przekazane w formie darów: Jerzego Jarnuszkiewicza Portret Wandy i Stanisława Bracha Oni.

GALERIA "ORANŻERIA" - "BROKEN STRUCTURE" TOMASZA MATUSZAKA

"Broken Structure" to instalacja rzeźbiarska nawiązująca mocny dialog z wnętrzem galerii, w tym wypadku przeszklonej oranżerii z dominującym rysunkiem ram okiennych. Wystawa jest dialogiem ze sztuką minimalistów lat 50 i 60-tch. Podwaliny stworzone w tamtym czasie nie wytrzymują w zderzeniu ze współczesnym światem, elegancka struktura się wali i rozrywa, nie odsłaniając jednak sposobów na nową interpretację. Struktura jest też niedokończona, planowana z rozmachem powtarza rytmy w przestrzeni obsesyjnie je multiplikując, jakby sama zabudowana przestrzeń w uporządkowany sposób miała nadać jej jakikolwiek sens.

Źródło: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/4_kultura/wiecek_baner.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96