Najważniejsze eksponaty Krakowskiego Bractwa Kurkowego dostępne w Radomiu.

Najważniejsze eksponaty Krakowskiego Bractwa Kurkowego dostępne w Radomiu.
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Uroczyste otwarcie ekspozycji zbiegło się w czasie z kończącym się jubileuszem 250-lecia nadania przywileju Króla Augusta III dla Radomskiego Cechu Piekarzy. W muzeum był obecny m.in. Jarosław Gajda, mianowany Królem kurkowym w  strzelaniu do kura, w którym wzięli udział przedstawiciele cechów radomskich. Chciałbym w imieniu swoim, a także w imieniu zarządu oraz kolegów-piekarzy, podziękować dyrekcji muzeum i  pani kustosz za to, że możemy zsumować swój jubileusz przy tak pięknej wystawie - powiedział. Na otwarcie ekspozycji przybyli również przedstawiciele Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu, którzy specjalnie na tę okazję założyli uroczyste stroje. Historię Bractwa Kurkowego przybliżyła gościom Elżbieta Kwiecień - kustosz wystawy, która wymieniła również niektóre z eksponatów znajdujących się w muzeum. Wśród nich znalazły  m.in. dary od osobistości odwiedzających siedzibę bractwa, takich jak Cesarz Franciszek Józef I oraz galeria portretów Królów Kurkowych.  Wśród tych darów znalazły się srebrne puchary, laski marszałkowskie i królewskie, a także łańcuchy prezesów i wiceprezesów towarzystwa oraz  kopia przywileju Króla Augusta III. Wśród zaproszonych gości był obecny wicemarszałek województwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk, wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek oraz szef Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu Waldemar Kordziński.

Historia krakowskiego Bractwa Kurkowego sięga XIII wieku. Większe średniowieczne miasta były otoczone murami obronnymi, których strzegli rzemieślnicy oraz kupcy. Każdy z nich musiał przejść szkolenie z posługiwania się bronią drzewcową, a także ze strzelania z łuku, kuszy oraz broni palnej. Wszyscy obrońcy byli zrzeszeni w bractwach strzeleckich zwanych „Kurkowymi”, ich nazwa pochodzi od jednej z dyscyplin polegającej na strzelaniu do drewnianego kura. Zwycięzca tej konkurencji był mianowany „Królem kurkowym”.

Anna Prokop

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/gm_433.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96