Malczewski w muzeum Malczewskiego mniej znany

Malczewski w muzeum Malczewskiego mniej znany
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=1138]

Radomskie muzeum może pochwalić się czwartą co do wielkości - po Warszawie, Krakowie i Poznaniu - kolekcją dzieł Malczewskiego. Liczy ona 35 obrazów olejnych i kilkadziesiąt rysunków i akwareli. Do najcenniejszych prac - które możemy oglądać w stałej ekspozycji - należą obrazy "Autoportret z muzą" i "Zatruta studnia z chimerą".

- Teraz po raz pierwszy pokażemy 15 prac z prywatnej kolekcji, w tym słynny obraz "Chrystus i jawnogrzesznica", a także wczesny akt namalowany przez Malczewskiego w Paryżu oraz portret żony artysty - mówi Paulina Szymala, kurator wystawy.  - Będzie też pierwotna wersja "Autoportretu z muzą".

Ekspozycję uzupełnią rysunki, fotografie, dokumenty, katalogi jubileuszowych wystaw malarza, dyplomy nadania artyście tytułów honoris causa, pamiątki ze zbiorów radomskiego muzeum.

Oraz najnowszy zakup - fotograwiura przedstawiająca jeden z wczesnych obrazów Malczewskiego, namalowanych jeszcze w Radomiu "Śmierć wygnanki". Sam obraz powstał w 1882 roku, przestawia scenę śmierci Polki, gdzieś na Sybirze. Otaczają ją przy łożu śmierci żałobnicy. Do jednej z tych postaci pozował ojciec Malczewskiego - Julian.  Dzieło prezentowane w krakowskich sukiennicach ponoć bardzo wzruszało widzów. Za to krytycy narzekali, ze postaci są nazbyt realistyczne, a Sybir... zbyt wyidealizowany. Dzieło trafiło na wystawę Światową w Chicago w 1893 roku i do dziś znajduje się w jednym z uniwersyteckich muzeów w USA. Kopię wykonano rok po wystawie, była ona w prywatnych rękach i teraz trafiła do Radomia.


Ekspozycja będzie czynna do 30 września.

Fot. MS.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy