Źródło św. Jana - czy warto tu przyjechać?

Źródło św. Jana - czy warto tu przyjechać?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


W informatorze Kozienickiego Parku Krajobrazowego dowiadujemy się, że przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Nad Pacynką” wyznaczona jest w Lasie Rajeckim i wiedzie przez piaszczyste i suche wydmy śródlądowe, podmokłe obniżenia terenu oraz przez malowniczą dolinę rzeki Pacynki. Na trasie ścieżki wyznaczono 8 przystanków tematycznych. Turyści mogą podziwiać piękno otaczającego krajobrazu i jego urocze zakątki, poznać wiele gatunków roślin i zwierząt oraz sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Trasa mierzy około 4 kilometrów.

Wśród atrakcji czekających na turystów jest Źródło św. Jana, które przypomina Źródła Królewskie.

Niestety: zdewastowane schody, wyłamane barierki oraz śmieci pozostawione przez zwiedzających - taki widok czeka osoby, które zdecydują się na odwiedzenie tego miejsca. Czy jest szansa, aby odzyskało ono swój urok?

- Tę ścieżkę zrobiliśmy wspólnie z Nadleśnictwem Radom, niestety w obecnej chwili nie mamy pieniędzy na to, aby ją wyremontować. Ale planujemy zająć się tym w przyszłym roku. Obecnie skupialiśmy się na renowacji ścieżki dydaktycznej w Krępcu. Kiedy zakończymy obecny remont, to zajmiemy się ścieżką „Nad Pacynką” – mówi Beata Waluś z Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

Jest zatem szansa na to, że ścieżka doczeka się renowacji. Zanim to jednak nastąpi, turyści będą musieli poczekać. Obiekt w Krępcu ma zostać wyremontowany do jesieni. Nie ma zatem szans na to, aby obiekt w Lesie Rajeckim został odbudowany w tym roku.

Park krajobrazowy, w którym znajduje się ścieżka "Nad Pacynką" został utworzony 1983 roku dla zachowania lokalnego krajobrazu przyrodniczo- geograficznego z bogatą roślinnością zielną i ciekawym ukształtowaniem terenu. Park obejmuje fragment puszczy z najcenniejszymi naturalnymi drzewostanami. W celu zabezpieczenia go przed zniekształceniem oraz stworzenia warunków dla rozwoju turystyki i wypoczynku, wokół parku utworzono otulinę, którą stanowią obszary leśne i polne. Park znajduje się na terenie 11 gmin: Garbatka-Letnisko, Głowaczów, Gózd, Jastrzębia, Jedlnia - Letnisko, Pionki, Policzna, Sieciechów, miast i gmin Kozienice oraz Zwoleń, a także miasta Pionki.

Anna Prokop/ foto: Ł. Pluta

.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy