Zamek w Szydłowcu odzykuje blask. Unia dała 26 mln zł

Zamek w Szydłowcu odzykuje blask. Unia dała 26 mln zł
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Nowy dach już pyszni się czerwienią; będzie doskonale kontrastował z odnowioną elewacją zewnętrzną zamku w kolorze starej bieli. Do tego pięknie wyeksponowana loggia – jeden z najstarszych przykładów, zaczerpniętej z Włoch, architektury na ziemiach polskich i odnowiona nawierzchnia dziedzińca. Ekipy budowlane zakończyły także wymianę instalacji elektrycznej, trwa montaż wentylacji. We wszystkich pomieszczeniach zamku położone zostały nowe tynki, a dobiega końca rekonstrukcja detali kamiennych. Pracom restauratorskim poddawane są parkiety. Teraz wnętrza będą malowane - kolory farb zarówno na ściany wewnętrzne, jak i na elewację zewnętrzną budynku uzgadniane są z konserwatorem zabytków.

W połowie marca rozpoczęły się prace konserwatorskie kaplicy zamkowej i wymiana stolarki okiennej w całym budynku. Za kilka dni zamontowane zostaną dwie osobowe windy.

Zmiany widać także w parku – oczyszczono fosę, wytyczono alejki, są mostki ze stylowymi balustradami i nowe oświetlenie. Zieleń parkowa zostanie uporządkowana, pojawią się też ławeczki, nowe ogrodzenie od strony ul. Ogrodowej i plac zabaw dla dzieci.

Zakończenie prac planowane jest na wrzesień.

W ramach unijnego projektu „Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza” rewitalizowany jest również Rynek Wielki, ul. Radomska i Skwer Staromiejski. Na rynku trwa demontowanie starej kostki brukowej i prace ziemne związane z przebudową kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz instalacji gazowej. Potem płyta rynku zyska nową nawierzchnię – z kostki i płyt granitowych; zamontowanie zostanie także nowe oświetlenie. Również nowa jezdnia, wjazdy na posesje, miejsca postojowe i ciągi piesze będą z kostki i płyt granitowych. Powstaną tu oazy zieleni. Ma to potrwać także do września.

Wartość unijnego dofinansowania to 26 mln zł.

Iwona Kaczmarska "7 Dni". Fot. UM Szydłowiec

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy