Wystawa z Szydłowca w Bielsku Podlaskim

Wystawa z Szydłowca w Bielsku Podlaskim
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Wystawą „Z piętnem Mistrza. Instrumenty muzyczne z najsłynniejszych polskich warsztatów” Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zainaugurowało obchody 30-lecia powstania Muzeum w Bielsku Podlaskim, oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

[gallery id=929]

Na wernisażu, uroczyście otwierającym wystawę w siedzibie placówki – XVIII-wiecznym bielskim ratuszu, 23 stycznia zebranych gości powitała muzyka tradycyjnego zespołu „Żemerwa”. Kapeli towarzyszyła grupa taneczna, wykonująca tradycyjnego podpisana. Po części muzycznej gości powitała kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim ,Pani Alina Dębowska. Otwierając szydłowiecką ekspozycję czasową zaznaczyła, że jest to pierwsza wystawa ludowych instrumentów muzycznych w bielskim oddziale, jednocześnie inaugurująca obchody 30-lecia powstania Muzeum w Bielsku Podlaskim. Następnie głos zabrała autorka scenariusza wystawy Katarzyna Zedel. Wszystkim zebranym przedstawiła sylwetki twórców oraz pochodzące z ich warsztatów instrumenty. Duże zainteresowanie budziły instrumenty Czesława Adamczyka ze Skarżyska-Kamiennej, w szczególności perkusja z rodzinnej kapeli "Ścigłe Felki". Wyjaśniła pytania zadawane przez publiczność, m. in. różnice pomiędzy dudami podhalańskimi, beskidzkimi gajdami i kozłami popularnymi na Wielkopolsce. Wśród zebranych szczególne zainteresowanie budziło stanowisko z wyeksponowanymi kopiami i rekonstrukcjami dawnych instrumentów, zwłaszcza suka biłgorajska autorstwa Zbigniewa Butryna.

Po wyjaśnieniu większości zagadnień związanych z problematyką wystawy goście mogli ponownie słuchać i oglądać tancerki oraz muzykantów z zespołu „Żemerwa”. Młodzież zachwycona występem spontanicznie dołączyła do grupy tanecznej. Salę wystawową opanowała muzyka, taniec, śmiech i oklaski zebranych na wernisażu. Na wystawie pojawił się kolejny gość – Tomasz Sulima, z regionalnym instrumentem – surmą poleską. Grą na niej wzbudził podziw, szczególnie wśród młodzieży. Zainteresowani grą na tym instrumencie mogli spróbować swoich sił i pod okiem Pana Tomasza wydobyć tony z tego oryginalnego instrumentu. Dźwięki surmy poleskiej zasygnalizowały otwarcie nowej wystawy w Bielsku Podlaskim niemal w całym mieście.

Artyści występujący na wernisażu związani są ze Stowarzyszeniem Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

Źródło: Muzeum w Szydłowcu

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy