Wielki remont na szydłowieckim zamku

Wielki remont na szydłowieckim zamku
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Dobiegają końca prace przy wymianie poszycia dachu i rekonstrukcji ornamentów. W ciągu najbliższych miesięcy dawna siedziba Radziwiłłów zyska nową elewację. Wyremontowana zostanie wieża bramna, mur, loggie i galerie – zewnętrzne i wewnętrzne. Dziedziniec ma być odwodniony; będzie miał także nową nawierzchnię i odwodnienie.

Gruntownemu remontowi poddawane jest także wnętrze zamku - właśnie trwa wymiana instalacji. W budynku zamontowana zostanie winda. Rewitalizacją objęta jest również wyspa zamkowa i park radziwiłłowski. Tu już powstały nowe alejki i mostki, zamontowano też latarnie. Trwa oczyszczanie fosy. W planach jest uporządkowanie parkowej zieleni poprzez nasadzenie drzew i krzewów ozdobnych. Od strony ul. Ogrodowej powstanie plac zabaw dla dzieci, a od strony ul. gen. Sowińskiego zamontowane będzie nowe ogrodzenie.

W odnowionym obiekcie będzie się mieścić Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu Zamek, Muzeum Ludowych Instrumentów Ludowych, Pracownia Historii Szydłowca oraz reprezentacyjne sale konferencyjne, wystawiennicze, szkoleniowe i konsumpcyjne.

Zamek w Szydłowcu został wybudowany przez Stanisława Szydłowieckiego w latach 1470-1480. W latach 1515-1526 nastąpiła przebudowa i rozbudowa gotyckiego zamku na renesansową rezydencję. Albrecht Władysław Radziwiłł w latach 1619-1629 dokonał ostatniej przebudowy zamku w stylu późnorenesansowym i barokowym. W 1802 zamek oraz dobra szydłowieckie zakupiła księżna Anna Sapieżyna Zamoyska, która odsprzedała go w 1828 skarbowi Królestwa Polskiego. Wkrótce potem został wydzierżawiony Maurycemu Engermanowi, który urządził tu skład piwa. Nieużytkowany od połowy XIX wieku popadał w ruinę, dopiero w latach 60. XX wieku miał miejsce pełny remont budowli. 

nika "7 Dni", Fot. Wikipedia

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy