W Iłży moc inwestycji - odmulą jezioro, upiększą rynek

W Iłży moc inwestycji - odmulą jezioro, upiększą rynek
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Wszystko wskazuje na to, że wkrótce iłżeckie jezioro będzie najczystszym i najpiękniejszym zbiornikiem wodnym w całym regionie radomskim. Władze gminy przygotowują się do II etapu odmulania iłżeckiego Jeziora. Obecnie na zlecenie Urzędu Miejskiego w Iłży opracowywana jest dokumentacja projektowa. Opracowanie obejmuje odmulenie pozostałej części akwenu w tym również zbiornika ekologicznego w Koloni Seredzice oraz przebudowę jazu na terenie MGOSIR w Iłży. Łącznie ma być wyczyszczone 18,7 ha lustra wody. Realizacja inwestycji będzie bardzo kosztowna, dlatego w przyszłości samorząd planuje wnioskować o środki unijne. Projekt ma być gotowy jeszcze w tym roku. Pierwszy etap odmulania iłżeckiego jezior miał miejsce w 2008 roku. Prace objęły wtedy 21 tysięcy 600 m3.

Rynek ze studnią

Gmina Iłża ogłosiła również przetarg na renowację rynku. Zakres prac obejmuje wymianę nawierzchni placu na płyty granitowe, urządzenie zieleni oraz budowę małej architektury. Na rynku staną gazony z roślinnością i ławki. Będzie też zrekonstruowana zabytkowa studnia oraz fontanna. W płycie rynku ma być wyeksponowany przebieg murów pierwotnego ratusza. Nawierzchnia płyty wraz z przyległymi ulicami ma zostać wykonana z kostki granitowej o specjalnej strukturze. Prace mają się zakończyć do końca tego roku. Docelowo rynek ma pełnić funkcję rekreacyjną. Dlatego ograniczony zostanie ruch kołowy, zniknie też większość miejsc parkingowych. Bardzo możliwe, że w przyszłości pojawią się na nim stragany z pamiątkami.

Remont ul. Bodzentyńskiej i nowy plac zabaw

Rozpoczynają się też prace remontowe ul. Bodzentyńskiej. Zakres prac obejmuje najbardziej zniszczony odcinek drogi od skrzyżowania z ulicą Radomską od ul. Jakuba Starszego. Remont będzie wykonywała firma AS z Radomia, na zlecenie Starostwa Powiatowego w Radomiu.

Tymczasem 22 sierpnia rozpoczęła się budowa na skwerze pomiędzy ul. Leśmiana, Milenijną i Langiewicza. Powstaje tam nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Zakończenie prac planowane jest na przełomie sierpnia i września. Koszt inwestycji to 17 tys. 100 złotych. Gmina pozyskała na ten cel dofinansowanie unijne z małych projektów w ramach PROW 2007 - 2013.

To już kolejny plac zabaw na terenie gminy. Niedawno nowe stanęły w ośmiu miejscowościach gminy: w Pakosławiu, Seredzicach, Jasieńcu Iłżeckim Górnym, Błazinach Dolnych, Prędocinie, Małomierzycach, Starosiedlicach i Walentynowie.

Źródło: Iłza - promocja, Fot., Wikipedia

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy