Ułomność współczego jestestwa

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Eldorado jako kraina wszelakiego bogactwa i szczęśliwości, obfitująca w kruszce, szczególnie w złoża złota, nęciła wszystkich poszukiwaczy luksusowego życia i bogactwa. Nic też dziwnego, że najnowsza propozycja Mariusa von Mayenburga nosi tytuł "Eldorado".  To dramaturg zaliczany do grona przedstawicieli "nowego brutalizmu". Słynie on z przetwarzania, teatralizacji i wnikliwej analizy współczesnej rzeczywistości. Sławę, pozycję, jak i uznanie krytyki przyniosły mu dramaty: "Zimne dziecko", "Pasożyty", a zwłaszcza "Ogień w głowie".

Treść dramatu porusza najbardziej drażliwe problemy i aspekty ludzkiej egzystencji: bogactwo, samorealizacja, powszechnie panujące materialne podjęcie do życia. Uświadamia również, że bezmyślna pogoń za lepszym bytem materialnym może zmusić człowieka do przestępstwa i lawiny kłamstw, które i tak, wcześniej czy później zostaną zdemaskowane.

Dawna gorączka złota, współcześnie przeistoczyła się w nieustanną pogoń bez opamiętania za dobrami materialnymi. Główny bohater - Anton, w tej roli Arkadiusz Głogowski, podobnie do poszukiwaczy złota obrał drogę wzbogacenia się za wszelką cenę, czego skutkiem stała się paranoja i omamy wzrokowe.


Takie jest tło wydarzeń. Na pierwszym planie jest człowiek, świetnie zarysowane postaci i relacje między nimi. To przede wszystkim Anton, wykreowany na macho, mężczyzna, który podoła wszelkim trudnościom. Thekla - jego żona, znerwicowana, niezrealizowana pianistka i Greta, jej dominująca, nieprzyzwoicie bogata matka.

przekład - Karolina Bikont
reżyseria - Janusz Łagodziński
scenografia - Wojciech Stefaniak
projekcje - Adam Poray

 

Obsada
Manuela - Karolina Michalik
Greta - Joanna Jędrejek
Thekla - Agnieszka Wilkosz (gościnnie)
Anton - Arkadiusz Głogowski
Oskar - Wojciech Wachuda
Achenbrenner - Janusz Łagodziński

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy