TCZÓW. Kościół do remontu

TCZÓW. Kościół do remontu
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

 

Urząd marszałkowski przyznał parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Tczowie dotację w wysokości 95 tys. zł. na remont dwóch zabytkowych wież. Niestety to i tak zbyt mało, aby przeprowadzić niezbędne prace.

- Za uzyskaną dotację chcemy wymienić pokrycie dachowe na dwóch wieżach na blachę miedzianą, a także wymienić odeskowanie. Chcieliśmy zamontować nowe żaluzje, ale nie starczy nam na to środków – tłumaczy proboszcz parafii, ks. kan. Janusz M. Kępczyński. Parafia wnioskowała o dotację w wysokości 130 tys. zł, które umożliwiłyby zamontowanie żaluzji w oknach, obróbkę murów przy oknach oraz zamontowanie piorunochronów.


Powstanie kościoła datuje się na 1180 rok - wtedy jeszcze wykonany był z drzewa modrzewiowego. W swojej pierwotnej formie przetrwał do 1616 roku. Wtedy świątynia doszczętnie spłonęła wraz z dokumentami potwierdzającymi jej przywileje. Zostały one na nowo utworzone w 1642 roku dzięki królowi Władysławowi IV. Niestety niespełna 20 lat później - w wyniku wojny ze Szwecją - kościół został splądrowany i doszczętnie spalony. To właśnie te wydarzenia mogły w pewnym stopniu przyczynić się do tego, że mieszkańcy Tczewa odbudowali kościół, ale już z cegieł. Świątynia została konsekrowana w 1671 roku.W 1790 rok doszło do ogromnej tragedii, która dotknęła wszystkich mieszkańców Tczewa - właśnie wtedy spłonęła cała wieś, a z kościoła zachowała się tylko zakrystia. 100 lat później świątynia ponownie została konsekrowana.


Anna Prokop

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Najczęściej czytane

Ostatnio komentowane

Polecamy