Park i kaplica do rejestru zabytków

Park i kaplica do rejestru zabytków
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=958]

Zespół pałacowo-parkowy w Michałowie Parceli to pałac, kaplica i park. Sam pałac, w którym od 1945 roku mieści się szkoła, został wpisany do rejestru zabytków w 1981 roku. Teraz mazowiecki konserwator zabytków umieścił w rejestrze pozostałe zachowane części siedziby Dal Trozzów.

- Park powstał w XIX wieku poprzez przekształcenie założenia ogrodowego przy dawnym zamku. Zachował się czytelny układ przestrzenny z krajobrazowymi sceneriami, ukształtowanymi poprzez wydzielenie wnętrz ogrodowych masywami oraz kurtynami klonów i jesionów, na których tle szczególnie się wyróżniają tzw. solitery, czyli drzewa samotnie rosnące. Solitery w parku michałowskim to świerki, sosny i jesiony o ciekawych, naturalnych pokrojach – mówi Agnieszka Żukowska, rzecznik mazowieckiego konserwatora zabytków. - Układ kompozycyjny szaty roślinnej parku ma również elementy regularne - aleje obsadzone klonami i modrzewiami czy sektory obsadzone rzędami klonów i jesionów.

Kaplica przypałacowa została wzniesiona w 1860 roku, według projektu Franciszka Braumana, nadwornego architekta rodziny Dal Trozzo. - Ma oryginalny, charakterystyczny szczyt o symetrycznym wklęsło-wypukłym wykroju – tłumaczy Agnieszka Żukowska. – Kaplica jest z kryptą.

Wieś powstała z rozparcelowanego po II wojnie światowej folwarku Michałów, który nazwę wziął od dawnych właścicieli ze znanego w Rzeczypospolitej rodu Michałowskich. Na początku XIX wieku majątek kupił hrabia Salezy Jezierski, ale nie cieszył się nim przesadnie długo. W 1849 roku nowym właścicielem miejscowości został pochodzący z Włoch Antonio Henryk Dal Trozzo. Na pozostałych po broniącym przeprawy przez Pilicę zamku, prawdopodobnie Michałowskich, XVII-wiecznych piwnicach Antoni Dal Trozzo wybudował piętrowy pałac o dwupoziomowym układzie wnętrz. Obok wzniósł neogotycką kaplicę, z żelaznymi drzwiami wzmocnionymi kratownicą z XVIII wieku. Rodzina Dal Trozzów władała majątkiem do wybuchu II wojny światowej.

nika "7 Dni", fot. MWKZ

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy