Kościół św. Ducha w Iłży jak nowy

Kościół św. Ducha w Iłży jak nowy
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Remont rozpoczął się w 2011 roku. Pieniądze na to dał Samorząd Województwa Mazowieckiego. Na całe województwo w 2011 r. samorząd przeznaczył ponad 5 mln zł, z czego do miejscowości regionu radomskiego trafiło prawie 800 tys. zł. Dzięki temu dofinansowano kilkanaście projektów w Radomiu i wokół niego. W Radomiu 30 tys. zł otrzymał kościół Św. Jana Chrzciciela (fara) na konserwację zabytkowych organów z 1909 roku. Z kolei  100 tys. zł przeznaczono na odnowienie dachu zabytkowego Lamusa w Przysusze; 90 tys. zł -  na prace konserwatorskie w kościele Św. Macieja Apostoła w Klwowie, 70 tys. zł  - na remont dwóch zakrystii i przedsionka kościoła Św. Trójcy w Belsku Dużym; 60 tys. zł - na odnowienie wnętrz zespołu pałacowego Kobylinie koło Grójca; 37 tys. zł – na remont zespołu sakralnego przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu.

A najwięcej z tej puli trafiło do parafii w Iłży - 150 tys. zł przeznaczono na restaurację kościoła Św. Ducha. Miasto Iłża do dotacji sejmiku dołoży 100 tys. zł.

Dzięki temu w zeszłym roku położono nowy dach kościoła, odgrzybiono i zakonserwowano ściany, odwodnione ostały fundamenty, osuszone mury, wymieniono okna i drzwi. W tym roku zakończony zostanie remont wnętrza budynku. Kościół od lat stał pusty i niszczał, w przyszłości powstanie tu muzeum sztuki sakralnej.

Kościół Św. Ducha wraz ze szpitalem dla ubogich erygował – wtedy poza murami miejskimi, przy drodze Błazińskiej - w 1448 roku biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Przez wieki obydwie budowle zmieniały właścicieli, były odbudowywane i remontowane. Istniejący w tej chwili budynek szpitalny wzniesiony został – w miejsce szpitala z XV wieku - w 1754 r., z fundacji biskupa Andrzeja Załuskiego. Obecnie mieści się tu Muzeum Regionalne. Kościół zniszczony podczas I wojny światowej, został odbudowany w 1922 r. Ostatnio odnawiany był w latach 60. XX wieku. A choć niewielki, jest to jeden z bardziej urokliwych zabytków w regionie.

 

Fot. Muzeum Regionalne w Iłży

 


ROW

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Polecamy