IŁŻA: Czeka nas wielka bitwa!

IŁŻA: Czeka nas wielka bitwa!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


W niedzielę 5 sierpnia na zamku w Iłży odbędzie się Piknik Historyczny 1914-1918. Do Iłży przyjadą jedne z najlepszych grup rekonstrukcyjnych w Polsce. To pierwsza tego typu impreza w naszym kraju!

- Będzie to szósta edycja pikniku, który odbywa się na zamku w Iłży. Do tej pory były to imprezy osadzone w realiach roku 1939 – w ten sposób chcieliśmy wypromować bitwę pod Iłżą, która wybuchła w tamtym roku. Natomiast od dwóch lat zaczęliśmy interesować się bitwą z 1915 roku, która rozegrała się pod Pakosławiem – udział w niej brał Legion Puławski, czyli formacja militarna u boku armii rosyjskiej, składająca się z Polaków. Pod Pakosławiem odbył się chrzest bojowy legionu. Wielu żołnierzy zginęło oraz zaginęło na terenie bagien, które musieli pokonać, aby przedrzeć się w pruskie pozycje - opowiada Tomasz Skiba, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51. pułku piechoty Strzelców Kresowych.

Do Iłży przyjadą jedne z najlepszych grup rekonstrukcyjnych w Polsce, odtwarzające wojska pruskie i rosyjskie, m.in. z Łodzi  Przasnysza, Iłży oraz Radomia. Zaprezentują m.in. 2 rekonstrukcje historyczne: walki jednostek polskich we Francji – Błękitnej Armii gen. Hallera z Prusakami z 1918 roku oraz bitwę Legionu Puławskiego pod Pakosławiem.


Plan imprezy:

13:00  Rozpoczęcie Pikniku.

14:00 „Front Zachodni 1918” – inscenizacja walk Błękitnej Armii Gen. Hallera we Francji

15:00   Prezentacja ekwipunku i uzbrojenia z lat 1914-1918

17:00 „Pakosław 1915” – inscenizacja zapomnianej bitwy Legionu Puławskiego

Imprezy towarzyszące:

- giełda militarna

- spotkanie autorskie z Tomaszem Glińskim autorem broszur „Iłża 1939” i „Zapomniana bitwa „Pakosław 1915”

- dioramy spotkania z rekonstruktorami.

- Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Iłży

A.P.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy