Elektrownia Kozienice - obligacje na miliard zł!

Elektrownia Kozienice - obligacje na miliard zł!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W Kozienicach powstaje największy, opalany węglem kamiennym, blok energetyczny w Polsce o mocy 1075 MW. Całkowita wartość inwestycji to 6,4 mld zł brutto. Dzięki niej moce wytwórcze kozienickiej elektrowni wzrosną do 4 tys. MW.

– Inwestycja w Kozienicach odgrywa kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dlatego to niezmiernie ważne, że ten projekt jest realizowany wręcz wzorcowo – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa podczas czwartkowej wizyty w Elektrowni Kozienice.

Z płynącego z Kozienic prądu będzie korzystała co ósma polska rodzina (teraz co dziesiąta). Do 2020 roku spółki Skarbu Państwa zainwestują w sektor energetyczny 60 mld zł, z czego 30 mld zł w nowe bloki energetyczne, 20 mld zł w infrastrukturę gazową i 10 mld zł w sieci przesyłowe. Znaczący udział w tych inwestycjach ma Enea. Spółka w najbliższych sześciu latach na inwestycje w nowoczesne moce wytwórcze przeznaczy około 20 mld zł.

Dzięki porozumieniu, które w czwartek (15 maja) podpisali przedstawiciele Enei i Banku Gospodarstwa Krajowego, spółka pozyskała stabilnego partnera w realizacji zaplanowanych inwestycji. Podpisana umowa dotyczy emisji obligacji długoterminowych o wartości 1 mld zł. Jej celem będzie finansowanie bieżącej działalności oraz potrzeb inwestycyjnych Grupy Enea.

– Zawarcie strategicznego porozumienia pomiędzy Eneą a BGK pozwoli grupie ze spokojem myśleć o realizacji ważnych projektów. Jest to także przykład dobrej, biznesowej współpracy spółek Skarbu Państwa, do której zachęca ministerstwo – dodał Włodzimierz Karpiński.


MS/źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy