55. Dni Kolbergowskie w Przysusze!

55. Dni Kolbergowskie w Przysusze!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
 

7 czerwca o godzinie 11 w Domu Kultury rozpocznie się sesja popularnonaukowa z okazji 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga. Organizatorem jest Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze. A w niedzielę, 8 czerwca, w muszli koncertowej odbędą się 55. Dni Kolbergowskie.


Ich program przedstawia się następująco:

 9.30 – rozpoczęcie
 9.40 – przegląd kapel i śpiewaków ludowych, część I
 14.00 – otwarcie 55. Dni Kolbergowskich (odsłonięcie ławeczki Oskara Kolberga, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. W. Kaniorowej)
 15.30 – przegląd kapel i śpiewaków ludowych, część II
 17.00 – występ dziecięcych zespołów „Wolanianki” i „Kukułeczki”
18.00 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

Przeglądowi towarzyszą kiermasz sztuki ludowej oraz warsztaty rękodzieła. Przysucha zaprasza również do zwiedzania Muzeum im. Oskara Kolberga (oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu), w którym, oprócz wystawy stałej, można zobaczyć ekspozycję czasową zatytułowaną „Muzyka tradycyjna i instrumentarium ludowe z regionu radomskiego”.

Przypomnijmy, że 3 czerwca, w 124. rocznicę śmierci znakomitego etnografa i folklorysty, który zmarł w Krakowie i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w stolicy Małopolski odbyły się uroczystości poświęcone pamięci badacza kultury ludowej. Na cmentarzu Rakowickim odsłonięto odrestaurowany nagrobek etnografa. Na placu Wolnica - przed Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli fragmenty dzieł Kolberga i zaprezentowano wystawę "Oskar Kolberg (1814-1890). Kompozytor. Folklorysta. Etnograf" zrealizowaną przez Muzeum Wsi Radomskiej oraz Instytut Muzyki i Tańca. Ekspozycja prezentowała głównie zdjęcia i zapiski etnografa.


RED fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy